דף הבית » טירות ומבצרים באלבניה

טירות ומבצרים באלבניה

אלבניה, מדינה מלאה בהיסטוריה הייתה עדה לאינספור קרבות במהלך ההיסטוריה. לכן, כצפוי, היא מלאה בטירות מרהיבות – מימי קדם ועד ימי הביניים, מפוזרות בכל רחבי הארץ, רובם ספוגות בהיסטוריה, וחלקן עדיין מיושבות עד היום. כאן בעמוד זה ריכזנו עבורכם את הטירות הידועות והמוכרות ביותר באלבניה.

מצודת רוזפה – טירת שקודרה

טירת רוזפה - Rruga Rozafa - שקודרה
חומות טירת רוזפה – Rruga Rozafa – שקודרה

טירת רוזפה הממוקמת בשקודרה, אלבניה. היתה בעבר מעוז אילירי.

טירת רוזפה (או טירת שקודרה) נמצאת על גבעה סלעית בצד המערבי של העיר שקודרה. שלושת מי הנהרות, הבונה, הדרין וקירי שנפגשים למרגלותיה. טירת רוזפה היא אחת הטירות החשובות באלבניה והיא אתר התיירות העיקרי בעיר. טיטוס ליוויוס, ההיסטוריון המפורסם קרא לה "The strongest country of Labeati".


תכנון טיולים באנר

לפי האגדה השם רוזפה ניתן לטירה על שמה של עלמה צעירה בימי הביניים, הכלה הצעירה של אחד מ-3 האחים שבנו את חומות הטירה במהלך היום ובלילה החומות היו נהרסות. בכניסה לטירה נמצא ה"Rozafa basso-relievo". מים שמייצגים את חלב האם של רוזאפה, שעל פי מסורת העם, המשיך לצאת כדי להאכיל את ילדה התינוק.

airalo ad

העות'מאנים כבשו את טירת רוזפה בשנת 1479, לאחר התנגדות עזה. מבנים אחרים שהוקמו בתוך הטירה הם בורות מים המתוארכים למאה ה-15, הקתדרלה מהמאה ה-13 הוסבה אחרי הכיבוש העות'מאני להיות מסגד. בתוך הטירה נמצא מוזיאון ובו הסברים ומוצגים מהתקופות השונות.

טירת לזה

מבט מטירת לז'ה אל שפך נהר הדרין
מבט מטירת לז'ה אל שפך נהר הדרין

טירת לז'ה העתיקה נמצאת בעיר לזה ומקורה כמו טירות רבות אחרות באלבניה הוא בעת האילירית.

טירת לזה היא עוד אחת מהטירות הרבות באלבניה. היא ממוקמת על ראש גבעה בגובה 186 מטרים בחלקה המזרחי של העיר. מקור הטירה הוא אילירי. בשנת 1440 הטירה עברה שיפוץ נרחב על ידי הוונציאנים, ובשנת 1522, לאחר הכיבוש העות'מאני היא שופצה גם על ידם. כאן תוכלו למצוא שרידים של אילירים, רומאים, ביזנטים ועות'מאנים. בתוך הטירה יש הריסות מבנים מהתקופה העות'מאנית, את המסגד והמגדל בקיר הדרום-מזרחי עם קשת רומאית ומגדל אילירי בקיר הדרומי של הטירה. טירת לז'ה היא אנדרטת תרבות נהדרת. מפה נשקף נוף נהדר של חופי והים האדריאטי.

טירת קרויה

טירת קרויה
טירת קרויה

טירת קרויה שוכנת בעיר קרויה והיא היתה מרכז המרד של סקנדרבג נגד האימפריה העות'מאנית. זהו האתר התיירותי העיקרי בקרויה. הטירה נבנתה במאות השישית והשביעית לספירה. לטירה צורה אליפטית בקוטר 804 מטרים, היא מבוצרת עם חומה איתנה ו-9 מגדלים. בחלק הגבוה ביותר של הטירה, בחלקה הצפוני-מזרחי, נמצא מגדל התצפית ששימש לתצפית אבל גם כדי להעביר מסרים לטירות פטרלה ודורס (בעבר היו מעבירים מסרים ממרחק באמצעות עשן מדורות). בנוסף, בכניסה הראשית של הטירה נמצא מוזיאון שנחנך בשנת 1982.

חוץ מדוכני ההסבר על סקנדרבג, במוזיאון תוכלו למצוא גם חנות ספרים, מסמכים ופרסומים שונים אודות פועלו של סקנדרבג. בתוך קירות הטירה נמצאים בתי מגורים וכן המסגד הקטן Dollmase.

מבצר טירנה – Fortress of Justinian

מבצר טירנה

מבצר יוסטיניאנוס או פשוט "טירת טירנה" נמצאת כצפוי בבירת אלבניה. ההיסטוריה שלה חוזרת אל לפני 1300 שנה והיא שריד מהתקופה הביזנטית. המצודה נמצאת בפרשת דרכים בלב טירנה.

במבצר יש שלושה מגדלים והוא עובר תהליך שיפוץ ושיקום בעיקר למטרות תיירות. בתוך חומות המבצר העתיק ישנם מבנים רבים שניתן לבקר בהם, כולל מסעדות, מוסדות תרבות ואפילו מלונות. בערך כל מה שנשאר מהמצודה המקורית מעל פני האדמה היום הוא קיר בגובה 6 מטר מהתקופה העות'מאנית, מכוסה גפנים.

יסודות החומה שנחשפו לאחרונה שולבו ברחוב Murat Toptani ופסיפס לציון 100 שנה לעצמאות אלבניה נחשף בסמוך לפרלמנט האלבני. טירת טיראנה הוכרזה כאנדרטת תרבות ב-10 ביוני 1973.

מבצר Petrela

Petrela Castle Albania

טירת פטרלה ממוקמת בפטרלה והיא מתוארכת לימי יוסטיניאנוס הראשון, קיסר האימפריה הביזנטית (Justinian I).

המבצר נמצא בדרך לאלבסן רק 18 ק"מ מבירת אלבניה, טירנה והוא אחד ממרכזי התיירות החשובים ביותר בסמוך לטירנה. הטירה בנויה בגבעה סלעית מעל הכפר פטרלה. היא מורכבת מ-3 זרועות ולה שני מגדלי תצפית. טירת פטרלה הייתה חלק ממערך ההגנה והסימון של טירת קרויה. שתי הטירות הללו תקשרו זו עם זו באמצעות אש.

הטירה הזו היתה תחת פיקודה של אחותו של סקנדרבג, Mamica Kastriotit. כיום, בתוך איזור המבצר יש מסעדות ומקומות בילוי. מכאן אפשר לתצפת ולראות את הנופים היפהפיים העוברים של עמק Erzeni הזרוע גבעות עם עצי זית והרים מסביב.

מבצר Preza

מבצר פרזה מעל כפר פרזה בקצה ההר. זהו מבצר קטן שהוקם בתחילת המאה ה-14 ובנייתו הושלמה במאה שלאחר מכן על ידי המשפחה הפיאודלית מהאיזור, משפחת Topiajve.

המבצר הוכרז כאתר מורשת אלבני. בארבעת קרנותיו יש 4 צריחים. מגדל התצפית שלו מתוארך לשנת 1800-1850 לספירה. הוא ידוע מאוד בעיקר בגלל המיקום המעולה שלו שמשקיף על טירנה. בנוסף, מצידו הצפון מזרחי אפשר לראות את מבצר קרויה.

המבצר נמצא קרוב מאוד לנמל התעופה הבינלאומי של אלבניה "Nene Tereza". במבצר עצמו יש מסעדות וקיוסקים לשירות הציבור.

מבצר דורס

טירת דורס
טירת דורס

טירת דורס היא טירה מהמאה החמישית הממוקמת בדורס, אלבניה. הטירה נבנתה על ידי קיסר האימפריה הביזנטית אנסטסיוס הראשון שבמקור היה מדורס. בזמנו אנסטסיוס הפך את העיר לאחת הערים המבוצרות ביותר בחופי הים האדריאטי. שיפוצים לחומות המבצר נעשו אחרי רעידת האדמה ההרסנית בשנת 1273. נכון להיום, החומות מימי הביניים שגובהם כחמישה מטרים, ושלוש הכניסות של כמה מהמגדלים עומד על כמעט שליש מהאורך הראשוני של חומות המבצר.

המבצר תוגבר בכמה מגדלי שמירה בתקופת שלטונם של הונציאנים באיזור ובמהלך כיבושה של אלבניה על ידי העותמאנים חוזקו החומות. המבצר היום הוא אתר תיירות די פופולרי בקרב תיירים שמגיעים לדורס.

מבצר Rodon

המבצר נמצא בכיף רודון. הנסיך Karl Topia, רצה להפוך את המקום הזה למספנה, אבל לסקנדרבג היו תכניות אחרות. טירה זו החלה להיבנות לאחר הכיבוש הראשון של קרויה בשנת 1452. אורכה של החומה של טירת רודון הוא 400 מטרים. בשנת 1500 פלשו לטירה הוונציאנים.

כתוצאה מפעילות שוחקת של גלי הים, חומות הטירה טבולות בים האדריאטי. כיום, ניתן לראות בקלות את החומות החיצוניות בצד ימין ובסמוך לטירה תוכלו למצוא גם את ההריסות של כנסיית Shen Pjetrit, הנחשבת על ידי התושבים למקום קדוש.

טירת Bashtova

הטירה נמצאת על שטח מישורי (בניגוד להרבה טירות אחרות שממוקמות בראשי הרים) צמוד לכפר בשטובה, במרחק של 3-4 ק"מ מהחלק הצפוני של נהר שקומבין. הטירה נבנתה במהלך המאה ה-15 ושירתה את הוונציאנים. איזור בשטובה היה ידוע במעגן של הנהר וגם מרכז לייצוא תבואה. לטירה צורת ריבוע קלאסי עם זויות של 90 מעלות. חלקה המערבי של הטירה שוחזר במהלך המאה ה-18. גובה החומות הוא 9 מטרים.

טירת אלבסן

טירת אלבסן
טירת אלבסן

טירת אלבסן נמצאת בעיר אלבסן. ארכיאולוגים אוסטריים שביקרו בטירה במלחמת העולם הראשונה הבחינו שמתחת לחומות מימי הביניים יש ביצורים מהעת העתיקה. לטירה צורת ריבוע והיא משתרעת של שטח של 308 על 48 מטרים.

היום נותרו רק 8 מגדלים בלבד מתוך 26 שהיו בטירה במקור. בתקופה העתיקה המאוחרת היתה עיר קטנה בתוך הטירה ששמה Skampini ושהחלה את חייה כמרכז מיושב ברחוב "Egnatia". שיפוץ הטירה נעשה על ידי הטורקים מטעמים צבאיים. גם כיום הטירה עדיין מאוכלסת. בתוכה אנו עדיין יכולים למצוא חפצי פולחן מוסלמים חשובים מאוד וגם מסעדות, חנויות ואפילו מלונות כמו מלון Real Scampis היפה.

מצודת בראט

מצודת בראט

מצודת בראט היא נקודת ציון חשובה בעיר אלף החלונות בראט והיא נמצאת גבוה מעל נהר אוסום. הטירה מתוארכת ללפני 2500 שנה וכיבושה הראשון נעשה על ידי הרומאים בשנת 200 לפני הספירה. לאחר מאות שנים של חיזוק אבנים, החומה החיצונית (ההיקפית) הורחבה לאט לאט עם הזמן תחת שלטון הביזנטים במאות החמישית, השישית וה-13. נכון לעכשיו הטירה עוברת תהליכי שחזור, בין היתר בגלל הכרה באתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

בתוך טירת בראט נמצאים אלמנטים היסטוריים רבים. ה"המסגד האדום", אותו ניתן לזהות על ידי המינרט הבודד שלו (גרם מדרגות בפנים מספק גישה לצריח), יותר מעשרים כנסיות נוצריות, ומוזיאון מרכזי המקיף את אחת הכנסיות האורתודוכסיות הגדולות ביותר עם ציורים רבים מהמאה ה-16 מאת "Master Onufri". אלמנטים ארכיטקטוניים אחרים הם גנים, בור מים גדול ובתים רבים מאבן בהם משפחות עדיין גרות היום. הטירה הזו היא אחת האחרונות שנותרו עם אנשים שגרים בה.

הגישה לטירה נעשית מכיוון דרום כי צדה הצפוני מתנשא לגובה של 100 מטר מעל נהר אוסום – מה שהופך אותו לבלתי נגיש. שימו לב שכניסה זו משמשת גם את האנשים שמתגוררים במקום, כך שהיא יכולה להיות עמוסה. לפניכם שתי אפשרויות להגיע למבצר.

  1. בהליכה של 200 מטר על גבי מרצפות תלולות במעלה הגבעה ממרכז העיר בראט.
  2. באוטובוס שנוסע כל יום אחר הצהריים דרך העיירה לטירה.

טירת ג'ירוקסטרה

טירת ג'ירוקסטרה

טירת ג'ירוקסטרה היא טירה בעיר ג'ירוקסטרה באלבניה שידועה בשמה הנוסף Argyrokastro. הטירה מתנשאת לגובה של 336 מטר מעל פני הים.

הטירה חולשת על העיירה ומשקיפה על איזור בעל חשיבות אסטרטגית לאורך הנהר. הטירה פתוחה למבקרים וכוללת מוזיאון צבאי המציג כלי נשק ושלל שנלקח ע"י אנשי ההתנגדות הקומוניסטית מחיילי הכיבוש הגרמני. במקום נמצא גם מטוס של חיל האוויר האמריקאי המנציח את המאבק של המשטר הקומוניסטי נגד המעצמות המערביות "האימפריאליסטיות".

טירת ג'ירוקסטרה קיימת בצורות שונות מאז המאה ה-12. שיפוצים נרחבים ותוספות בצדה המערבי נעשו על ידי עלי פאשה מ-Tepelene לאחר 1812. ממשלתו של המלך זוגו הרחיבה את הכלא בטירה בשנת 1932 והוא שימש בתקופתו ולאחר מכן בתקופת המשטר הקומוניסטי לכליאת אסירים פוליטיים.

כיום הטירה כוללת 5 מגדלים, בתים, מוזיאון, מגדל שעון, כנסייה ובור מים והיא מארחת את הפסטיבל העממי הלאומי.

טירת עלי פאשה ב-Tepelena

טירת עלי פאשה בטפלנה

טירה זו נקראת באלבנית Kalaja e Ali Pashës ונחשבת כאחת הטירות ששימשו את עלי פאשה באלבניה. הטירה נקראת על שמו של עלי פאשה מטפלנה שהתגורר במקום עד 1820. הטירה למעשה היוותה את ביתו השני. הטירה הנוכחית נבנתה מחדש ב-1819 וכוללת 3 מגדלים.

הטירה ידועה בכינוייה "המבצר המשולש" והיא נבנתה במהלך השלטון הונציאני באלבניה בסוף המאה ה-15/תחילת המאה ה-16, כך שהיא שימשה כמעוז עבור הונציאנים בקורפו כדי לנצל את שטחי הדיג, המרעה והחקלאות בבוטרינט ובסביבתה. הטירה הייתה מוקד של עימותים רבים עם האימפריה העותומאנית ולכן היא החליפה ידיים כמה וכמה פעמים. בסופו של דבר הטירה נהרסה ע"י צבא צרפת שנסוג בשנת 1798 כדי למנוע את נפילתה לידיו של עלי פאשה.

הטירה נמצאת כשני קילומטרים ממערב לפתחו של ערוץ Vivari והייתה שייכת במקור למשפחת Corfiote – משפחה מכובדת שהיו ברשותה אדמות מרעה דרומית לעיר העתיקה. עלי פאשה תפס את השליטה במקום בסביבות 1804 ושיפץ ושיפר אותה, בנה ביצורים וסוללות תותחים.

בהתחשב בגודלה הקטן נראה כי חשיבותה היתה מועטה, בטח בהשוואה למבצרים האחרים של עלי פאשה באזור כמו ג'ירוקסטרה, טפלנה ו-Ioannina.

טירת Kanina

טירת Kanina

טירת Kanina נמצאת 6 ק"מ מולורה והיא מוזכרת בכתובים החל מהמאה ה-4 לפנה"ס, אבל כפי הנראה היא עתיקה עוד יותר ושורשיה בתקופה האילירית, מה שאומר שהטירה נבנתה כנראה במאה ה-3 לפנה"ס. בטירה חלקים ביזנטים, ונציאנים וטורקים והיא שוחזרה פעמיים: במאה ה-5 לספירה וב-1531. הטירה ממוקמת על ראש גבעה בגובה של 380 מטר מעל פי הים ומשתרעת על שטח של 3600 מ"ר כך שהיא נקודת מוצא אידיאלית לצפייה בנופים המרהיבים של העיר ולורה.

טירת עלי פאשה בפורטו פלרמו

טירת פורטו פלרמו

טירת עלי פאשה בפורטו פלרמו היא טירה קטנה שנמצאת במיקום יפה מאוד בחצי האי פורטו פאלרמו שהיה ידוע בעת העתיקה בשם מפרץ Panormes. הטירה נמצאת לא רחוק מכפר Qeparo ויש לה צורה מחומשת. מידות הטירה הן 150X400 מטרים וקירותיה בגובה 20 מטר. עלי פאשה, בנה את הטירה הזו לכבוד אשתו ואסיליקה. הטירה שימשה גם כנקודת ביקורת.

טירת הימרה

טירת הימרה

אי אפשר לומר שהייתם בהימרה מבלי לבקר במקום בו מאוחסן הזיכרון הקולקטיבי שלו: טירת הימרה. ביקור בטירת הימרה, המוקפת ברכס ההרים Ceraunian בצפון והים היוני המרהיב בדרום, הוא למעשה מסע נדיר אל ההיסטוריה האלבנית ואל הטבע עוצר הנשימה במדינה.

בעת העתיקה נודעה העיר בשם Chimera. ביצורה החל במהלך המאה ה-8 לפנה"ס והיא שופצה בתקופות שונות, השיפוץ המשמעותי ביותר של הטירה התרחש במהלך המאה השישית לספירה תחת שלטונו של יוסטיניאנוס, קיסר האימפריה הביזנטית.

במאה ה-8 לספירה הטירה הפכה להיות המרכז של בישופות הימרה, כך שכנסיות רבות נבנו בתוכה ומחוצה לה, חלקן עדיין עומדות על תילן ושוות ביקור. המפורסמת בהן היא היא הכנסייה האפיסקופלית (Kisha e Episkopisë), המציגה פסל יפהפה של הסמל האלבני של העיט הדו-ראשי על אחד משעריה.

טירת Borsh

טירת Borsh

טירת Borsh הידועה גם בשם טירת סופוט (אלבנית: Kalaja e Sopotit) היא טירה הרוסה ליד הכפר בורש. הטירה נבנתה במאה ה-4 לפני הספירה, נפגעה קשה במהלך הפלישות הברבריות של המאה החמישית והשישית לספירה ונבנתה מחדש בימי הביניים אז קיבלה את שמה הנוכחי

טירת Lëkursi

טירת Lëkursi

הטירה נמצאת 2 ק"מ מהעיר סרנדה ויש לה צורת ריבוע כשבכל פינה ממוקם מגדל. לפי כמה מקורות הטירה הוקמה בשנת 1537 ע"י Sulejman Sultan במהלך מסע הפלישה שלו לאי קורפו. הודות לעובדה שהטירה נמצאת בפסגה של גבעה – נשקף ממנה נוף יפהפה.

טירת עלי פאשה ב-Vivari

תותחים על טירת ויוארי

טירה זו נמצאת בכניסה הראשית לאתר הארכיאולוגי המפורסם של בוטרינט. צורת המשולש המפורסמת של הטירה מוקפת במגדלים עגולים בכל פינות הטירה. טירה זו, שנבנתה במאה ה -13, שופצה בתקופות שונות במאות שלאחר מכן, כאשר השיפוץ המפורסם ביותר נעשה על ידי הוונציאנים וע"י עלי פאשה מטפלנה. למעשה, זוהי אחת מהטירות המפורסמות של עלי פאשה שפזורות ברחבי דרום אלבניה, אך בניגוד לשאר הטירות של עלי פאשה לטירה זו יש קסם ונציאני מיוחד במינו שאסור לפספס.

פורסם ב:

מתוייג ב:
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |

Scroll to Top
דילוג לתוכן