דף הבית » ג'ירוקסטרה – Gjirokaster – עיר אבן עם לב פועם

ג'ירוקסטרה – Gjirokaster – עיר אבן עם לב פועם

העיר ג'ירוקסטרה נמצאת בדרום אלבניה במרחק של כ-200 ק"מ מהבירה טירנה, 30 ק"מ מהגבול היווני ו-60 ק"מ מנמל סרנדה. העיר מפורסמת הודות לאחת המצודות הגדולות באזור הבלקן כולו. מצודה זו הוכרה כאתר מורשת עולמי של אונסק"ו (המקום השני באלבניה שזכה לכבוד אחרי בוטרינט), אבל ג'ירוקסטרה היא לא רק המצודה.

Gjirokastra - ג'ירוקסטרה
Gjirokastra – ג'ירוקסטרה

ג'ירוקסטרה כיום היא עיר הבירה של מחוז וחבל ארץ באותו שם ומונה כ25,000 איש  – מה שהופך אותה לאחת הערים החשובות במדינה ולמרכז מסחרי של תעשיות המזון, העור והטקסטיל באלבניה.

רוב אוכלוסיית העיר היא אוכלוסייה יוונית (הריכוז הגדול במדינה) והיא זו שהעניקה לעיר את שמה – "מבצר כסוף" ביוונית.


תכנון טיולים באנר

airalo ad

ההיסטוריה של ג'ירוקסטרה

ההתיישבות באזור ג'ירוקסטרה התחילה כנראה (על סמך עדויות ארכאולוגיות) עוד במאה ה-1 לפני הספירה, אבל העיר עצמה נוסדה רק במאה ה-12 עם בניית המצודה. בתקופה הביזנטית העיר הפכה למרכז חשוב מבחינה מסחרית והיו לה שני שמות – ארגירופוליס ("עיר הכסף" בעברית) וארגירוקאסטרון ("הטירה הכסופה").

במאה ה-14 העיר הייתה חלק מנסיכות אפירוס ובמאה ה-15 עברה לידיה של האימפריה העותמאנית.

בתחילת המאה ה-19 העיר נכבשה העיר ע"י עלי פאשה שהתנגד למדיניות האימפריה העותמאנית השלטת – מה שהפך את העיר לא רק לאחד ממעוזי ההתנגדות החשובים נגד השלטון התורכי, אלא גם לבסיס של תנועת השחרור האלבנית. הודות לאוכלוסייה היוונית המשמעותית בעיר היא נשלטה ע"י הצבא היווני 3 פעמים בשנים 1912-3 (מלחמת הבלקן הראשונה). עם זאת, הסכם הפסקת האש שנחתם ב-7.12.1913 קבע שג'ירוקסטרה שייכת לאלבניה.

למרות זאת הצבא היווני חזר לעיר וכבש אותה שוב בסוף 1914 במהלך מלחמת העולם הראשונה ובאפריל 1916 היא סופחה רשמית ליוון. בוועידת השלום בפריז שבה נחתמו חוזי השלום לאחר המלחמה הוחזר המצב לקדמותו, כלומר – העיר חזרה לשלטון אלבני פעם נוספת.Booking.com

מצב זה נמשך רק כ-20 שנה ובאפריל 1939 העיר נכבשה ע"י איטליה – מה שהביא לסיפוחה למדינת המגף ביחד עם חלקים נוספים מאלבניה. בספטמבר 1943 העיר נכבשה ע"י כוחות גרמניה הנאצית במהלך מלחמת העולם השנייה, אבל חזרה תוך כשנה לשלטון אלבני עצמאי.

במאה ה-20 העיר הייתה שילוב של עיר מנהלית ועיר מחוז פאודלית-חקלאית – מה שגרם לה להיות עשירה במיוחד.

במהלך השלטון הקומוניסטי באלבניה העיר היוותה מרכז מסחרי ותעשייתי גדול. בה נולד השליט אנוור הוג'ה ובית ילדותו בעיר הפך למוזיאון כחלק מפולחן האישיות סביבו.

עם נפילתו של השלטון הקומוניסטי העיר סבלה במיוחד מהתמוטטות הכלכלה המקומית. זה גרם לבעיות כלכליות קשות והפך אותה למוקד התקוממות נגד הממשלה. באחד המקרים פוצץ ונחרב בית ילדותו של הוג'ה.

גאוגרפיה

ג'ירוקסטרה נמצאת כ-300 מטר מעל פני הים בצדו המזרחי של רכס "ההר הרחב" (Mali I Gjerë). העיר משקיפה על עמק הדרינו (Drino) – עמק באורך 50 ק"מ שמתחיל בגבול יוון ומסתיים בגשר Subashi ליד Tepelena, מה שהקנה לה חשיבות אסטרטגית לאורך הדורות.

אתרי חובה בג'ירוקסטרה

מצודת ג'ירוקסטרה

הביצורים הראשונים במצודה נבנו ככל הנראה במאה ה-5 לפנה"ס כאשר האזור שימש כשדה קרב בין האיליארים, המקדונים והכוחות הרומיים. מבצר גדול יותר הוקם פה במאה ה-12 וה-13 כאלמנט אסטרטגי החולש על העמק. בתקופה העותמאנית הורחבה הטירה ושודרגה עד שהגיעה לצורתה הנוכחית, למשל הוספת מגדל שעון, בניית תעלת מים לאורך 12 ק"מ להבאת מי שתייה למקום מההרים והארכתה לכיוון דרום-מערב – מה שהופך אותה למצודה השנייה בגודלה בבלקן.

במאה ה-19 המצודה שימשה כבסיס צבאי ובתקופת השלטון הקומוניסטי חלקה הצפוני שימש ככלא פוליטי. כיום המצודה כוללת 5 מגדלים, מגדל שעון, כנסייה, מזרקות מים ואורווה ומהווה דוגמה נדירה לעיר עותמאנית משומרת. היא אתר מורשת עולמי תרבותי של אונסק"ו החל מ-2005.

המצודה לא רק מהווה עדות ייחודית ויוצאת דופן למסורת התפתחות תרבותית או למסורת התפתחות חברתית-כלכלית, אלא גם מהווה דוגמה יוצאת דופן לסוג בנייה, אדריכלות, טכנולוגיה ושימוש בנוף ומדגימה שלבים משמעותיים בהיסטוריה של האנושות. בנוסף, המצודה היא דרך מצוינת להכיר את הלך הרוח המקומי בתקופות השונות. למשל, בשנות ה-70 נחפר במקום בונקר כדי להגן על המנהיגות הקומוניסטית המקומית מפני מתקפה גרעינית, אבל כיום הוא משמש כמוזיאון.

המצודה פתוחה למבקרים בשעות 09:00-19:00 בקיץ (אמצע אפריל עד אמצע אוקטובר) ומ-08:00-17:00 בחורף. הכניסה כרוכה בתשלום של 200 לק.

מצודת ג'ירוקסטרה
מסדרון עתיק במצודת ג'ירוקסטרה

אטרקציות ופעילויות בסביבה

חורבות אנטיגונה (Antigonea)

חורבות העיר אנטיגונה, 14ק"מ מזרחית לג'ירוקסטרה (כ-40 דקות נסיעה) ליד הכפר Saraqinishtë בעמק Drino הן לא רק תזכורת לחשיבות של המקום בעבר, אלא גם סמל לכוח שיש לאהבה.

המקום נבנה בשנת 295 לפנה"ס ונקרא על שמה של אנטיגונה, אהובתו של המלך פירוס, כך שיש הרואים במקום את הגרסה האלבנית לטאג' מאהל ההודי בהבדל אחד – הנוף הנשקף מכאן יפה לאין שעור.

במקום פארק ארכאולוגי שמאפשר מבט מקרוב על ההיסטוריה של העיר. למרות שהעיר שגשגה למשך תקופה קצרה בלבד במאה ה-3 לפנה"ס, היא הייתה מרכז פוליטי, תרבותי וכלכלי חשוב באזור.

חלק ניכר מחומות הביצורים של העיר נשארו בשלמותן וניתן גם להתרשם מהנימפאום, הטיילת, האמפיתאטרון, בתי המגורים והמבנים הציבוריים.

גולת הכותרת במקום הוא הפסיפס שמהווה גשר תרבותי והיסטורי בין הנצרות לבין השלבים המאוחרים של ההיסטוריה האירופית.

שעות פתיחה

 • אפריל-ספטמבר: כל יום בשעות 09:00-18:00
 • אוקטובר-מרץ: בימים שני-שישי מ-08:00-16:00 ובסופי שבוע (שבת וראשון) מ-08:30-15:30

עלות הכניסה

 • הכניסה כרוכה בתשלום של 200 לק
 • ילדים, סטודנטים ונכים נהנים מהנחה של 50%
 • הכניסה חופשית בכל יום ראשון האחרון של החודש מלבד בחודשי הקיץ (יוני, יולי ואוגוסט)

מגדלי לרה Lera Towers

מדובר בשני סלעים שנשחקו במרוצת השנים ע"י כוחות הטבע לצורת אובליסקים. הם נמצאים 18 ק"מ דרום-מערבית לכביש Tepelene-Progonat (כשעה נסיעה מג'ירוקסטרה). המגדלים נקראים ע"ש האנשים שגילו אותם לראשונה: הראשון (שמתנשא לגובה 40 מטר) נקרא מגדל כריסטוף והשני (שמתנשא לגובה 15 מטר בלבד) נקרא מגדל גרי.

קניון Këlcyrë

הקניון משתרע על 13 ק"מ בין Këlcyrë ו-Dragot ונמצא במרחק 40 ק"מ מג'ירוקסטרה (45 דקות נסיעה). עומק הקניון מגיע ל-1000 מטר והוא כולל 2 מערות בצידו המזרחי (מערת Mezhgoran ומערת Dragot), מעיינות תת-קרקעיים ומעיינות קרסטיים.

Black Water of Këlcyrë

אחד המעיינות התת-קרקעיים המפורסמים נקרא "המים השחורים של Këlcyrë"  ומימיו שנובעים מנהר Vjosa יוצרים מים בשלל צבעים.

Rrepet of Këlcyrë

המעיינות הקרסטיים במקום נובעים מנהרות תת-קרקעיים ויוצרים מפלים מרהיבים ביופיים בגובה 80 מטר.

מפלי קניון Kelcyres
מפלי קניון Kelcyres

מסלולים בטבע

פארק Viroi

הפארק נחשב לאחת האטרקציות הטבעיות היפות ביותר ונמצא 3 ק"מ מג'ירוקסטרה (10 דקות נסיעה מהמצודה), מה שמאפשר להגיע למקום ברכיבה על אופניים או באמצעות הליכה לאורך הטיילת שמחברת ביניהם.

המים בפארק נובעים ממקור מים קרסטי, אשר מתמלא במים במהלך החורף והאביב ומתייבש בקיץ – תופעה גאולוגית שנקראת סיפון בה מי התהום מתרכזים במאגר שנמצא מאחורי המעיין.

אורכו של מאגר זה הוא 6-8 מטר, רוחבו 3-4 מטר ועומקו 22 מטר. טמפרטורת המים קבועה והיא 13-14 מעלות צלזיוס. המאגר והפארק הם יעד אטרקטיבי גם לצוללנים הודות לעובדה אחת – החי והצומח מתחת למים שופעים לא פחות מאלו שמעליו.

לינה בג'ירוקסטרה

אחד המלונות הייחודיים בעיר הוא Babameto House – בית אלגנטי בן 2 קומות הממוקם בלב ליבו של אזור השוק העירוני (מרכז העיר). המקום מורכב משני מבנים שאמנם נבנו בנפרד במהלך המאה ה-19, אבל שימשו משפחה אחת. הסימטריה החיצונית של הבניין אינה חוזרת על עצמה – מה שמרמז שהמקום נבנה לפי רעיונו מערביים ששמה פחות דגש על חיים קולקטיביים מסורתיים.

המקום שופץ בשנת 2013 ומשמש כדוגמה טובה להחייאה ולשימור של בית מקומי טיפוסי. המקום משמש גם כמרכז תרבות ומורשת ונערכים בו אירועים שונים. המלון כולל גינה, מרפסת  וחדרים משותפים (6-8 מיטות) כמיטב המסורת המקומית, אבל התאים את עצמו למאה ה-21 עם אינטרנט אלחוטי חינם, תפריט תזונה בהתאמה אישית, חנות מתנות, לוקרים, דלפק נסיעות, אפשרות לאחסון מטען וחדרי משפחה ל-3-4 אנשים.

מלונות נוספים באיזור תוכלו למצוא כאןBooking.com

חגיגות ופסטיבלים בג'ירוקסטרה

פסטיבל Qifqi – Qifqi Fest

פסטיבל זה נערך ב-25.8 ובא לחגוג את המאכל המקומי הידוע שנקרא Qifqi (כדורי אורז צמחוניים). במהלך הפסטיבל מוגשת המנה ע"י נשים מקומיות ואכילתו מלווה במוזיקה, משקאות והנאה כמיטב מסורת האירוח המקומית.

פסטיבל פאן

הפסטיבל נערך באזור ג'ירוקסטרה ומוקדש לאל פאן (האל המגן של הרועים ע"פ המיתולוגיה היוונית) וזאת מסיבה אחת – גידול עיזים וכבשים הם עדיין מקור ההכנסה העיקרי של התושבים באזור.

הפסטיבל בא לקדם את הערכים המקומיים ואתה המורשת התרבותית וההיסטורית של האזור. במהלך הפסטיבל ייערכו פעילויות שונות הקשורות להווי הייחודי של הרועים, למשל יריד של מוצרים מסורתיים ומצעד של עיזים שנחשב לגולת הכותרת.

אל הרועים פאן
אל הרועים פאן

תרבות

פסלים

פסלו של Çerçiz Topulli

הפסל נעשה ע"י Odise Paskali שנחשב לפסל הכי ידוע באלבניה. הפסל מציג את Çerçiz Topulli שנחשב למתנגד המקומי המפורסם ביותר כנגד השלטון העותמאני בעיר. יש כאלה אפילו שקוראים לו "צ'ה גווארה האלבני".

חור הכדור בפסל מיוחס לחייל איטלקי שהביע בירי את מחאתו כנגד עצמאות אלבניה. הכיכר שבה נמצאת הפסל נחשבת לכיכר המרכזית בעיר ולציון דרך.

האובליסק Motherland ABC

האובליסק שהוקם בשנת 1977 כמחווה לבית הספר הסמוך (בית ספר שהוקם ב-1908 והיא הראשון שבו לימדו בשפה האלבנית) וכנגד המדיניות העותמאנית לדיכוי השפה האלבנית.

פסל Partisan Heroines (הגיבורות הפרטיזניות)

הפסל מציג שתי פרטיזניות צעירות שהוצאו להורג בתלייה ע"י כוחות הכיבוש הנאצים במלח"ע ה-2. גם פסל זה נמצא בכיכר Çerçiz Topulli.

The Monument to famous Gjirokastriotes

מונומנט  בכיכר Çerçiz Topulli שמנציח שלושה מקומיים מפורסמים:

 • Eqrem Ҫabej – היסטוריון ובלשן שעל שמו נקראת האוניברסיטה המקומית
 • אסמעיל קאדרה – הסופר האלבני החשוב ביותר. ניתן ומומלץ לבקר בביתו המשוחזר שנמצא ברחוב Sokaku i te Marreve.
 •  Musine Kokalari – סופרת ואסירה פוליטית שבילתה את רוב חייה מאחורי הסורגים עקב התנגדותה לקומוניזם
מונומנט לכבודו של אסמעיל קאדרה בעיר ג'ירוקסטרה
מונומנט לכבודו של אסמעיל קאדרה בעיר ג'ירוקסטרה

פולקלור

העיר גי'רוקסטרה כבירת המחוז באותו שם היא המקום לחוות את העושר האזורי: תלבושות עממיות, מסורות מוזיקליות ומנהגים אזוריים.

מכיוון שהבגדים המסורתיים משקפים אלמנטים רבים (למשל המוצא הגאוגרפי, המצב המשפחתי, עושר המשפחה והגיל של הלובש) – המשמעות היא שבאזור ג'ירוקסטרה עצמה ניתן למצוא וריאציות שונות על אותה תלבושות.

תלבושות אלו נתפרות מכותנה, צמר, משי וכוללות רקמות מזהב, כסף ופנינים. התלבושות המקומיות זכו לתהילה ארצית ומשפט אלבני ידוע אומר ש"אנשי ג'ירוקסטרה מעדיפים ללבוש את הזהב שלהם מאשר להפקיד אותו בבנק".

מוזיאונים בג'ירוקסטר

מוזיאון המלחמה הקרה (מנהרת המלחמה הקרה)

מוזיאון המלחמה הקרה שנמצא במצודת ג'ירוקסטרה הוא בונקר תת-קרקעי שנבנה בעידן הקומוניסטי של אלבניה (1944-1990). הבונקר הזה, כמו בונקרים אחרים בכל רחבי אלבניה, משקפים את הפרנויה של הדיקטטור הקומוניסטי המקומי, אנוור הוג'ה.

הבונקר הוא באורך 800 מטר וכולל 59 חדרים. בניגוד למוזיאון הבונקר של טירנה (בונקארט), הבונקר של ג'ירוקסטרה הושאר במצבו המקורי, מה שהופך אותו אולי לפחות אינפורמטיבי אבל יותר אותנטי, חוויתי ואמיתי.

המשמעות היא שאתם תוכלו לראות את הדברים ממש כפי שהיו : החדרים השונים שהוכנו לשרים, אנשי השלטון המקומי והאליטה המפלגתית, חדרי השינה, הגנרטורים לייצור חשמל והמתקנים לאחסון מים ולסינון האוויר כולל הרהיטים המקוריים.

שעות פתיחה

 • ימים שני-שישי מ-08:00-16:00
 • ימי שבת מ- 10:00-14:00
 • ימי ראשון מ-09:00-15:00

הכניסה כרוכה בתשלום של 200 לק

מוזיאון ג'ירוקסטרה

המוזיאון נמצא באחד המבנים היפים ביותר במצודה ומציג חפצים ארכאולוגיים והיסטוריים, חומרי ארכיון וקבצי קול המספרים את סיפורה של העיר מהתקופה הפרה-היסטורית ועד ימינו.

המוזיאון נחשב לאחד המוזיאונים המודרניים באלבניה הודות לעיצובו המיוחד ולשילוב הנרטיבים והדימויים.

שעות פתיחה
 • אמצע אפריל- אמצע-אוקטובר – מ09:00-18:00
 • אמצע אוקטובר- אמצע אפריל – מ-08:00-16:00
עלות כניסה

200 לק. כרטיס הכניסה מאפשר גם כניסה למוזיאון החימוש הלאומי.

אחד המוצגים במוזיאון
אחד המוצגים במוזיאון

המוזיאון הלאומי לחימוש

המוזיאון נמצא אף הוא במצודה בחלק ששימש בעבר ככלא. המוזיאון מתמקד בתקופה שבין עצמאות אלבניה ב-1912 למלחמת העולם השנייה, אבל רוב מוצגיו הם חפצים ששימשו את הפרטיזנים כנגד הכיבוש האיטלקי והגרמני של אלבניה (1939-1944).

כמו כן מוצגים במקום פריטי שלל שנתפסו בידי הפרטיזנים או שננטשו ע"י כוחות הכיבוש, למשל תותחים ששימשו את הכוחות האיטלקים והגרמנים במלחמת העולם השנייה, טנק איטלקי תוצרת פיאט ועוד.

גולת הכותרת במקום היא מטוס סיור אמריקאי שנחת נחיתת חירום ליד טירנה ב-1957. אמנם הסיבה לנחיתה הייתה בעיות טכניות, אבל הקומוניסטים האמינו שמדובר במטוס ריגול ומציגים אותו כסמל למאבק הקומוניסטי בקפיטליזם.

חלק מהמוזיאון הוא בית הכלא ששימש הן את משטרו של המלך האלבני זוג, הן את הכובשים האיטלקים והגרמנים במהלך מלחמת העולם השנייה והן את השלטון הקומוניסטי.

עם זאת, חשוב לזכור שלא כל הכלא פתוח לציבור, אלא רק החלק שהוסב למוזיאון ע"י השלטון הקומוניסטי בשנות ה-70.

שעות פתיחה
 • אמצע אפריל – אמצע אוקטובר מ09:00-16:00
 • אמצע אוקטובר-אמצע אפריל מ-08:00-16:00
עלות כניסה

200 לק. כרטיס הכניסה מאפשר גם כניסה למוזיאון ג'ירוקסטרה.

המוזיאון האתנוגרפי

המוזיאון האתנוגרפי ממוקם ברובע פלורטו – הרובע המשומר הטוב ביותר בעיר העתיקה של ג'ירוקסטרה.

המוזיאון האתנוגרפי ניצב בבית שבו נולד וגדל של אנוור הוג'ה (הדיקטטור הקומוניסטי האלבני בשנים 1944 עד 1985), אך זהו אינו המבנה המקורי כי הבית המקורי כאמור נשרף בפיצוץ כפעולת מחאה כנגד השלטון.

המוזיאון נבנה מחדש ב-1966 כבית מקומי מסורתי ורבים ממאפייניו הועתקו מבתים שונים ברחבי העיר. בין השנים 1966 עד 1991 שימש הבניין כמוזיאון האנטי-פשיסטי, אבל בשנת 1991 הועברו למקום תערוכות אתנוגרפיות.

המוזיאון משתרע על ארבע קומות וכולן פתוחות לקהל הרחב. כל המוצגים במקום (חפצים, תלבושות, כלי בית וכו') מוצגים כך שהם משקפים את סגנון החיים בעיר במאה ה-19, הן של משפחת סוחרים מקומית והן של אנשי האדמיניסטרציה העותמאנית.

שעות פתיחה
 • בחודשים אפריל עד ספטמבר – כל יום בשעות 08:00-12:00 ומ-16:00-19:00
 • בחודשים אוקטובר עד מרץ – כל יום בשעות 08:00-16:00.

הכניסה כרוכה בתשלום של 200 לק.

שטיח מסורתי ארוג שמוצג במוזיאון האתנוגרפי בג'ירוקסטרה
שטיח מסורתי ארוג שמוצג במוזיאון האתנוגרפי בג'ירוקסטרה

ארכיטקטורה

העיר ג'ירוקסטרה נבנתה במתכונת עותומאנית מובהקת, כלומר לא במישור לצד הנהר אלא על ההר וזאת במטרה אחת – לנצל את האדמות הפוריות לגדת הנהר לצרכי חקלאות ולא ל"בזבז" אותן על בנייני מגורים.

המשמעות היא שהמבנים ההיסטוריים של העיר מושפעים ממסורות בנייה עותמאניות, אבל למרות זאת העיר העתיקה היא תוצר של אלמנטים אדריכליים רבים ושל הגבלות טופוגרפיות – הן מבחינת מיקום העיר והן מבחינת פריסתה במרחב.

כיום העיר נחשבת לפנינה אדריכלית, בעיקר הודות לעובדה שיש בה כ-200 בניינים משומרים המוכרים כמונומנטים לאומיים. בנוסף, בניינים רבים בעיר בנויים בסגנון ייחודי הקיים כאן בלבד ומכוסים בגגות אבן– מה שהקנה לה את הכינוי "העיר של האבנים".

אלמנט אדריכלי נוסף בעל עניין בעיר הוא השוק העירוני המחודש – שוק שנבנה במאה ה-19 על חורבותיו של שוק ישן יותר מהמאה ה-17 שנחרב בשריפה. שוק זה כיום הוא הלב של העניין התיירותי בעיר ויש בו חנויות מזכרות רבות, מסעדות וסדנאות של אמנים.Booking.com

Skënduli House

אחד הבתים שמסמל את עושרם של תושבי העיר הוא Skënduli House – ביתו של בעל קרקעות עשיר בשם Skender Skenduli שבנה את הבית בשנת 1823, התקופה שנחשבת לתור הזהב העירונית.

הבית כולל מאפיינים שונים שמוכיחים את עושרם של בעלי המקום: שתי חצרות, שפע מנעולים מתוחכמים בדלת הכניסה הראשית, גרמי מדרגות חיצוניים ופנימיים, 46 ארובות וחדר אורחים מרהיב ביופיו עם תקרה מעוטרת.

הכניסה לבית כרוכה בתשלום של 200 לק. הבית נמצא ברחוב Rr Ismail Kadare והוא אמנם פתוח לקהל כל יום מ-09:00-19:00 בחודשים אפריל-אוקטובר, אבל מומלץ להתקשר מראש ולתאם ביקור. הטלפון הוא: 0695770432.

מגדלי Kullë

מכיוון שג'ירוקסטרה שימשה מרכז מנהלי חשוב במאה ה-19 התגוררו בה בעלי קרקעות שהפרוטה בכיסם. הם בנו בתים מבוצרים, כעין מגדלים בני שתי קומות שנקראו Kullë ("מגדל" בתורכית). מגדלי ה-Kullë שימשו לכמה מטרות:

 • החלקים התחתונים שנבנו מאבן שימשו כמקום למשק החי בחורף, כמחסנים במהלך הקיץ וכמקום התבצרות בשעת הצורך (למשל בזמן סכסוכים אתניים אלימים עם שבטים אחרים). חרכי ירי קיימים בקירות.
 • החלקים העליונים (2 הקומות העליונות) שנבנו מעץ שימשו למגורים ולאירוח כמיטב קבלת הפנים האלבנית. חלקים אלו לרוב כוללים עיצוב פנים מפואר יחסית מסיבה אחת – הם שימשו כמרחב להצגת מעמדם החברתי והתרבותי הגבוה של בעלי הבית.
kulle -בית מקומי טיפוסי
kulle -בית מקומי טיפוסי

אחת הדוגמאות הטובות ביותר לסגנון בנייה זה הוא The Zekate House – בית בן 3 קומות שנבנה בשנים 1811-2 ופתוח למבקרים בתשלום ובתיאום מראש:

 • קומת הקרקע של הבית כוללת מחסן, מטבח עם תקרה גבוהה ובור מים
 • הקומה הראשונה כוללת 2 חדרי מגורים וההגעה אליו נעשית דרך גרם מדרגות פנימי מתפתל
 • הקומה השנייה כוללת אולם קבלת פנים מפואר עם ציורי קיר ואח מקושט, שני חדרי מגורים קטנים יותר ומרפסת עץ שמשקיפה על העיר.

עבודות יד

העיר ג'ירוקסטרה והאזור מסביבה מפורסמים בעבודות עץ, טקסטיל ואבן. ניתן לרכוש עבודות אלו בשני מרכזי אמנות: מרכז האמנות (GjiroArt (GJA ובחנות Manohandmade.

מרכז האמנות (GjiroArt” (GJA"

מרכז זה נמצא בבניין היסטורי משוחזר שמשמש כמקום להכשרת וייצור של אומנויות ואמנויות. במרכז ניתן גם לצפות בפעולתם של אומנים ואמנים מקומיים.

ליצירת קשר

 • כתובת:  Rruga e Zejtareve in the Old Bazaar
 • טלפון: 355-0696163035
 • מייל: gjiroarts@gmail.com
 • אתר אינטרנט

חנות Manohandmade

בחנות זו ניתן לרכוש מוצרים בעבודת יד של אמנים מודרניים המושפעים מעבודות היד המסורתיות : ציורים, תכשיטים, תיקים, מגנטים ועוד.

ליצירת קשר

 • טלפון – 355-693698576
 • מייל – handmade16@gmail.com
דוגמה של עבודות טקסטיל מקומיות
דוגמה של עבודות טקסטיל מקומיות

סיתות באבן

אחד מסתתי העץ המרכזיים בעיר הוא Anastas Petridhi – אדם שהביא את הסיתות לדרגת אמנות. מומלץ לבקר בחנות שלו בכתובת Lagja 11 Janari, Pranë Shkollës Pedagogjike או לתאם ביקור בטלפון 355-84268004.

סתת נוסף הוא Muhedin Makri שרבות מעבודותיו מוצגות בחנות GjiroArt. עם זאת, מומלץ לבקר בסטודיו שלו שנמצא בכתובת Lagja “Dunavati i Parë”. לתיאום ביקור יש לצלצל למספר הטלפון 355-84263299.

אוכל ושתייה

ג'ירוקסטרה מפורסמת במוצרי החלב, בראקי, בדבש ובגבינה המקומיים. בנוסף בג'ירוקסטרה ניתן למצוא שני מאכלים מקומיים ייחודיים:

 • Qifqi – כדורי אורז צמחוניים
 • Oshaf – קינוח ייחודי שעשוי מחלב כבשים ותאנים

Edua Gjirokaster

אחד המקומות המומלצים ליהנות מהאוכל המקומי הוא מעדניית/מסעדת Edua Gjirokaster או בקיצור Edua.

המקום שמשתרע על 2 קומות נמצא בלב הבזאר הישן והוא מקדם ומוכר מוצרים אלבניים טיפוסיים, בעיקר מוצרים אורגניים טריים שיוצרו ע"י חקלאים באזור לפי המסורת המקומית רבת השנים.

 • בחנות שבקומה התחתונה ניתן לרכוש דבש שמיוצר מפרחים שונים, ראקי, יין ומשקאות מסורתיים אחרים, חמוצים, שמן זית, מוצרי חלב, מאפים, פירות וירקות ועוד ולדעת על ההיסטוריה של כל מוצר, האיכר, החקלאי או הכוורן שייצר אותו.
 • הקומה העליונה היא מסעדת Edua ניתן לטעום את כל המוצרים הנ"ל במטעמים שמכינה הסבתא.

ליצירת קשר

 • כתובת – Qafa e Pazarit, "Rruga Gjin Bue shpata"
 • טלפון – 355-694052442
 • מייל – bicimanjola@gmail.com
אוכל אלבני טיפוסי במסעדת Edua בג'ירוקסטרה
אוכל אלבני טיפוסי במסעדת Edua בג'ירוקסטרה

הגעה אל ג'ירוקסטאר

אוטובוס

 • מבראט: הנסיעה נמשכת 4 שעות, אבל קו האוטובוס פועל רק פעם ביום ויוצא בשעה 08:00
 • מטירנה – אוטובוסים לג'ירוקסטרה פועלים במהלך כל היום (30/ 07.00/10:00 / 12:00 / 13:00 / 14:30 / 18:30 / 22:00). הנסיעה נמשכת כ-4-5 שעות ויוצאת מתחנת האוטובוסים הדרומית Sheshi Shqiponja שנמצאת ברחוב Kavaja.
 • מיואנינה ביוון – קו אוטובוס יומי מיואנינה לג'ירוקסטרה פועל כל יום בשעה 06:00.

רכב שכור

 • משקודרה – הנסיעה נמשכת כ-5 שעות.
 • מטירנה – הנסיעה נמשכת כ-3.5 שעות במידה ועושים שימוש בכביש המהיר Rruga Nacionale, הכביש שמחבר בין הצפון והדרום של אלבניה

שאלות נפוצות

כמה תושבים יש בג'ירוקסטרה?

בג'ירוקסטרה מתגוררים כ-25,000 איש רובם ממוצא יווני, מה שהופך אותה לעיר עם הריכוז הגבוה ביותר באלבניה של תושבים ממוצא יווני. זה גם המקור לשמה – "מבצר כסוף" ביוונית.

מתי נוסדה העיר גי'רוקסטרה?

העיר ג'ירוקסטרה נוסדה במאה ה-4 לספירה והיו בה לא מעט תהפוכות במשך השנים, אבל כיום היא בעיקר ידועה הודות לטירה המקומית שהוכרה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. גם השליט האלבני אנוור הוג'ה נולד כאן, אבל זה כבר סיפור אחר..

איך אפשר להגיע לג'ירוקסטרה?

ניתן להגיע לג'ירוקסטרה באוטובוס מבראט ומטירנה, אבל אם אתם מחפשים חוויה כדאי שתזמינו מעבורת מקורפו לסרנדה. משם זו נסיעה של כשעתיים בלבד לג'ירוקסטרה ברכב שכור או באוטובוס. החוויה מובטחת.

כמה זמן כדאי להקדיש לג'ירוקסטרה?

לג'ירוקסטרה ולאזור דרום אלבניה כדאי להקדיש לפחות 3 ימים, כאשר העיר ג'ירוקסטרה משמשת כנקודת מוצא לטיולי טבע, אדריכלות וקולינריה באזור. מיציתם אם העיר? הדרימו אל קסמיל וסרנדה.

פורסם ב:

מתוייג ב:
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |

Scroll to Top
דילוג לתוכן