דף הבית » מצודת ג'ירוקסטרה – Gjirokastër Castle

מצודת ג'ירוקסטרה – Gjirokastër Castle

טירת ג'ירוקסטרה ביום שמשי - מצודת ג'ירוקסטרה באור

טירת ג'ירוקסטרה. מלחמות, אגדות ואירועים

טירת ג'ירוקסטרה שוכנת במיקום דרמטי, על ראש גבעה המשקיפה על העיר ג'ירוקסטרה. ממנה אפשר לתצפת הן על הסביבה ההררית היפה של האיזור אבל בעיקר על עברה של אלבניה ועל הגאות והשפל בהיסטוריה של המדינה הבלקנית הזו לאורך מאות השנים האחרונות. טירת ג'ירוקסטרה היא השנייה בגודלה בבלקן.

מבנה מונומנטלי עתיק יומין

כאשר הערפל נופל על העיר, כל מה שניתן לראות הוא את טירת ג'ירוקסטרה המתנשאת במלכותיות מעל העיר. כמו ספינת ענק העשויה מאבן, היא משתרעת על צלע גבעה שגובהה 1100 מטר עליה היא נבנתה במהלך המאה הרביעית לספירה. טירה זו היא אנדרטה לכמעט אלפיים שנים של ההיסטוריה של אלבניה. כיום היא אחד המקומות המתויירים ביותר באלבניה כולה.

לטירה שם נוסף Argjiro על שמה של נסיכה שלפי האגדה נפלה מגובה רב אל מותה בעת שברחה מהאויבים העות'מאניים שרדפו אחריה. במשך מאות שנים טירה זו הייתה עדה למסע הארוך והחסר הרחמים של מאבקו של העם האלבני לעצמאות. שלבי המסע הזה באים לידי ביטוי בשינויים הרבים שהטירה הזו עברה מאז הכיבוש העות'מאני, החל מסוף המאה ה-14, עד ראשית המאה ה-18 ותקופתו של המלך זוגו הראשון.


תכנון טיולים באנר

מנהיג יואנינה, עלי פשה מטפלנה, הקים את מגדל השעון שבטירה במהלך המאה ה-18 . במהלך מלחמת העולם הראשונה והשנייה, הטירה הפכה למקלט לתושבי העיר מפני ההתקפות האוויריות שהתרחשו באיזור. בכניסה לטירה, תוכלו למצוא מצבור גדול של פגזי תותחים כמו גם מגוון כלי נשק עתיקים מאז העת העתיקה ועד מלחמת העולם השנייה. כולם משמשים סמל להתנגדות לכיבוש המערבי.

airalo ad

המצודה כוללת חמישה מגדלים, מגדל שעון, מזרקות, כנסיה ואורווה והיא משמשת דוגמה של עיר עותמאנית עתיקה. הטירה הוכרזה כאתר מורשת עולמי תרבותי של אונסק"ו בשנת 2005.

השינויים שעברה טירת ג'ירוקסטר לאורך ההיסטוריה של אלבניה

בטירה שכן בית הכלא האלבני הידוע לשמצה שנבנה בשנת 1932 על ידי המלך זוגו וששימש את כל מי ששלט במדינה לאחר מכן כולל הנאצים והקומוניסטים עד שנת 1968. בית הסוהר הזה הפך למוזיאון בשנות השבעים. תושבי העיר עדיין נזכרים בזעקות המעונים שהגיעו מ"כלא שבעת החלונות" ועל הקירות נותרו גם היום כיתובים שחרטו הכלואים שהיו בפנים.

המצודה לא רק מהווה עדות ייחודית ויוצאת דופן למסורת התפתחות תרבותית או למסורת התפתחות חברתית-כלכלית, אלא גם מהווה דוגמה יוצאת דופן לסוג בנייה, אדריכלות, טכנולוגיה ושימוש בנוף ומדגימה שלבים משמעותיים בהיסטוריה של האנושות. בנוסף, המצודה היא דרך מצוינת להכיר את הלך הרוח המקומי בתקופות השונות. למשל, בשנות ה-70 נחפר במקום בונקר כדי להגן על המנהיגות הקומוניסטית המקומית מפני מתקפה גרעינית, אבל כיום הוא משמש כמוזיאון.

אחד המוצגים המודרניים המעניינים ביותר שהוצגו בטירה הוא המטוס הדו מושבי האמריקאי שהופל ליד טירנה בשנת 1957 מכיוון שהוא נחשד כמטוס ריגול. בזמן המלחמה הקרה האירוע הזה סימן ניצחון על המערב.

מצודת ג'ירוקסטרה
מצודת ג'ירוקסטרה

עם זאת, לא הכל כאן קודר. לטירה יש גם צד שמח ועליז. כל 4 שנים, פסטיבל הפולקלור הלאומי לשירה וריקוד אלבניים מסורתי מתקיים על רחבת גג הטירה. ישנם גם הרבה פסטיבלים אחרים, המנצלים את המרחב העצום והנוף המרהיב שנשקף מהטירה.

ככל שעובר הזמן, טירת ג'ירוקסטרה משילה מעליה לאט לאט את תחושת החורבן והאסון ומתגלה כמקלט ומקום של שמחה אלבנית גדולה.

מלונות מעולים בג'ירוקסטרה

שעות וזמני פתיחה

טירת ג'ירוקסטרה פתוחה לביקור בקיץ (אמצע אפריל עד אמצע אוקטובר) בין השעות 09:00-19:00 ובחורף מ-08:00-17:00.

הכניסה עולה כ-200 לק לאדם.

הגעה אל ג'ירוקסטאר

אוטובוס

  • מבראט: הנסיעה נמשכת 4 שעות, אבל קו האוטובוס פועל רק פעם ביום ויוצא בשעה 08:00
  • מטירנה – אוטובוסים לג'ירוקסטרה פועלים במהלך כל היום (30/ 07.00/10:00 / 12:00 / 13:00 / 14:30 / 18:30 / 22:00). הנסיעה נמשכת כ-4-5 שעות ויוצאת מתחנת האוטובוסים הדרומית Sheshi Shqiponja שנמצאת ברחוב Kavaja.
  • מיואנינה ביוון – קו אוטובוס יומי מיואנינה לג'ירוקסטרה פועל כל יום בשעה 06:00.

רכב שכור

  • משקודרה – הנסיעה נמשכת כ-5 שעות.
  • מטירנה – הנסיעה נמשכת כ-3.5 שעות במידה ועושים שימוש בכביש המהיר Rruga Nacionale, הכביש שמחבר בין הצפון והדרום של אלבניה

מלונות טובים בג'ירוקסטרה

פורסם ב:

מתוייג ב:
| | | | |

Scroll to Top
דילוג לתוכן