דף הבית » יום טיול שלא יישכח: קניון ארזני – Erzen canyon

יום טיול שלא יישכח: קניון ארזני – Erzen canyon

היום שלנו התחיל ב-9 בבוקר בטירנה. אחרי יומיים של גשם שבהם חרשנו את המוזיאונים, השמש יצאה ומזג האוויר התבהר. טיול בטבע היה הדבר הכי מתבקש.

שאלנו את פקיד הקבלה במלון שלנו אם יש מקום יפה פה באזור. הוא ענה בלי היסוס :"קניון ארזני בפארק דאייטי".

קניון ארזאן
קניון ארזאן

מה שקורה כשנותנים לפקיד קבלה לדבר…

הוא התחיל לתת לנו רקע, למשל שארזאן או ארזאני (Erzeni) הוא נהר במרכז אלבניה שזורם לאורך 109 ק"מ, שהמקור שלו הוא בהר Mali me Gropa – הר בגובה 1200 מטר מעל פני הים שנמצא כ-25 ק"מ מזרחית לטירנה ליד Shëngjergj.


תכנון טיולים באנר

הוא סיפר שהנהר זורם בכיוון צפון-מערב דרך Petrelë ו-Sukth, מתנקז לים האדריאטי 12 ק"מ צפונית לדורס והכי חשוב – שבדרכו ליד טירנה הוא יוצר קניון שאמנם נושא את שם הנהר אבל הוא עולם ומלואו בפני עצמו. בקניון לדבריו נמצאים מפלים, בריכות טבעיות וגם מערת Pellumbas שהיא אחת משש המערות הקרסטיות היחידות באירופה, כך שמדובר באחד היעדים המתויירים ביותר באלבניה.

airalo ad

אנחנו לא כל כך זוכרים באיזה שלב השתכנענו, אבל לקחנו את ההצעה שלו ברצינות, ביקשנו הנחיות נסיעה, הצטיידנו במגבות ובפנסי ראש (פקיד הקבלה המליץ וכבר למדנו לא להתווכח איתו) ויצאנו לדרך.

מה המצב? צב

שכרנו רכב, נסענו 25 ק"מ דרך כפרים ציוריים שברקע שלהם מתנשאת טירת Petrela. אחרי בראנץ' משובח במסעדת רקה הגענו לכפר Pellumbas ושם על הפסיעה הראשונה פגשנו בצב. נדמה לנו שהוא חייך כצופן סוד אבל הוא ברח אל בין השיחים כל כך מהר שלא הספקנו לצלם אותו.

אגב, למרות שהאזור מפורסם הודות ליינות שלו לא שתינו (אם שותים לא נוהגים גם באלבניה) והעדפנו לקנות את היין כמזכרת הביתה.

פקיד הקבלה אמר שמהכפר זו הליכה של כשעה וחצי עד לקניון, אבל בפועל 6 הק"מ לקחו לנו יותר ולא בגלל שהמסלול קשה או שאנחנו איטיים, פשוט עצרנו בערך כל מטר להתפעל מהשקט, מציוץ הציפורים, מהצלילים של הנהר, מהצב שפגשנו בדרך ומהנוף וכמובן לא הפסקנו לצלם. יש סיכוי לא רע שהוא הגיע לפנינו…

המערה השחורה

מהקניון טיפסנו במשך כשעה וחצי נוספים עד למערה השחורה, הפעלנו את הפנסים ולא האמנו למראה עינינו – מערה בעומק של כ-360 מטר עם תופעות טבע ייחודיות: מצד אחד נטיפים וזקיפים מרשימים ומצד שני אינסוף עטלפים, מה שמסביר את שמה.

פתח הכניסה למערת Pellumbas
פתח הכניסה למערת Pellumbas

לפני 40,000 שנה המערה הייתה בית לדובי המערות והחל מהתקופה הפליאוליתית התיכונה גם לאנשים. במהלך מלחמות העולם המערה נשמרה בסוד ושימשה מקום מסתור עבור תושבי הכפר.

אנחנו לא היינו פה לבד ולא רק בגלל מזג האוויר אלא מסיבה אחרת – ניתן להגיע לכאן כל השנה, כך שגם המקומיים וגם תיירים מגיעים לכאן בהמוניהם. אבל אל תדאגו, יש מספיק לכולם.

מהמערה יש ירידה תלולה דרך יער עבות חזרה לקניון, אבל מגיעים ישר לבריכות טבעיות קרירות שנמצאות בין סלעים ועצי ענק. החוויה מיוחדת במינה ושווה כל טיפת זיעה. מבחינתנו זה היה הסיום המושלם ליום שלא יישכח.

והמלצות לסיום

הטיול בקניון אינו מצריך נסיון קודם בטיפוס או בטרקים, אבל מומלץ להצטייד בנעלי הליכה, בליטר וחצי של מים, בכובע וגם בבגד ים ובמגבת. כדי להגיע למערה נדרש טיפוס של כשעה וחצי. כושר גופני בסיסי ופנסים די חובה פה אם לא הבנתם 🙂

אם אתם מגיעים עם ילדים למקום כדאי שלקטנטנים יהיה ניסיון מה בטיולי הליכה. אמנם שאלות בסגנון "מתי מגיעים" לא צפויות להיות פה (הנוף יסיח את דעתם), אבל תמיד כדאי להיות בצד הבטוח.

שאלות ותשובות על קניון ארזן ועל המערה השחורה


איך מגיעים לקניון ארזאן?

קניון ארזאן נמצא בפארק דאייטי כ-25 ק"מ מטירנה (כ-30 דקות נסיעה לאורך הכבישים E852 ו-SH3). קחו רכב עד הכפר Pellumbas ומשם זו הליכה של כשעה וחצי עד לקניון.

מה הציוד הדרוש לטיול בקניון ארזאן?

לפני טיול בקניון ארזאן מומלץ להצטייד בנעלי הליכה, בהרבה מי שתייה (לפחות ליטר וחצי לאדם), בכובע, בבגד ים, במגבת ובפנס ראש. קיראו את הפוסט וגלו למה.

האם דרוש שיהיה למטיילים בקניון ארזאן ניסיון קודם בהליכה או בטרקים?

לא. אמנם ההגעה לקניון מהכפר Pellumbas לוקחת שעה וחצי (6 ק"מ) וההגעה למערה השחורה עוד שעה וחצי, אבל לא נדרש כושר גופני יוצא דופן לשם כך. עם זאת, אם אתם מטיילים באלבניה עם ילדים מומלץ שיהיה להם ניסיון בטיולי הליכה.

כמה זמן כדאי להקדיש לטיול בקניון ארזאן?

יום שלם. הנופים המרהיבים, השקט, הטבע, הפכפוך המדיטטיבי של הנהר והאפשרות לשחייה בבריכות הטבעיות יגרמו לכם לרצות אפילו יותר.

פורסם ב:

מתוייג ב:
| | | | | | | | | | |

Scroll to Top
דילוג לתוכן