דף הבית » בוטרינט (Butrint) – העיר העתיקה והאתר הארכיאולוגי

בוטרינט (Butrint) – העיר העתיקה והאתר הארכיאולוגי

האתר הראשון באלבניה שנכנס לרשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו (1992) הוא בוטרינט שבדרום אלבניה. בוטרינט היתה מיושבת מאז התקופה הפרהיסטורית והיא היתה מושבה יוונית ולאחר מכן רומית.

האמפיתיאטרון בעיר בוטרינט

מאוחר יותר, היא חוותה תקופה של שגשוג תחת הממשל הביזנטי ולאחריו תקופה קצרה של שלטון ונציאני. העיר ננטשה בסופו של דבר בשלהי ימי הביניים. באתר הארכיאולוגי יש עדויות מכל התקופות אותן העיר עברה. החפצים הקדומים ביותר שנמצאו באתר הארכיאולוגי בבוטרינט הם פטיש אבן ומעין איזמל מהמחצית השנייה של האלף השני לפני הספירה.

הקטאיוס הזכיר לראשונה את העיר בסוף המאה השישית לפני הספירה. באותה תקופה בוטרינט היתה מרכז השבטים הקאוניים, ומאוחר יותר הפכה לחלק מממלכת אפירוס.


תכנון טיולים באנר

בשנים 1926-1936 הוביל הארכיאולוג האיטלקי לואיג'י אוגוליני את החפירות בדרום אלבניה, שם מיקד את עבודתו בבוטרינט ובפיניק (Finiq), שם גילה מבנה טבילה, תיאטרון, בזיליקה, מרחצאות ציבוריים, אולם ספורט, מקדש לאלה מינרווה, שערים, הקירות והמצודה העתיקים, בתים רבים, ומספר רב של חפצים ופסלי חול.

airalo ad

החפצים המדהימים ביותר שהתגלו בתיאטרון הבוטרינט הם פסל אפולו, אלת בוטרינט, ראשי שיש של זאוס, דיוקנה של אגריפינה ותחריטים וכיתובים לטיניים ויווניים רבים. חלקים מן העיר נבנו מחדש במאה החמישית לפני הספירה.

אתרים נוספים מעניינים באיזור הם טירת Vivari שנבנתה בתקופתו של עלי פאשה, הטירה המשולשת נבנה על ידו והמגדל הוונציאני נבנה בתקופה שבה הוונציאנים שלטו באיזור. מהחנייה של בוטרינט יש מעבורת אל הטירה. זהו שייט קצרצר של כמה דקות.

נכון להיום, קרן בוטרינט מיסודו של הלורד רוטשילד עוזרת לשמור על האתר.

לינה באיזור הפארק הלאומי

חדרי האירוח היחידים הנמצאים בקרבת האתר הראשי של בוטרינט (Butrint) הם במלון יחיד עם בר ומסעדה. בקסמיל, לעומת זאת, יש שפע של בתי מלון קטנים. סרנדה היא העיר הגדולה ביותר באזור ויש בה בתי מלון רבים, במיוחד לאורך הכביש דרומה מחוץ לעיר לכיוון בוטרינט. סרנדה היא אחד היעדים העיקריים לחופשות קיץ עבור המקומיים והיא יכולה להיות צפופה מאוד בעונה. מאמצע יוני עד סוף אוגוסט מומלץ מאוד להזמין מלון מראש.

שרידי העיר העתיקה בוטרינט
שרידי העיר העתיקה בוטרינט

מידע חשוב

האתר הארכיאולוגי הראשי בפארק הלאומי בוטרינט פתוח כל השנה מ 8 בבוקר עד החשכה. המוזיאון, הממוקם בטירת אקרופוליס, פתוח מ 09:00 עד 16:00.

דמי הכניסה לאתר הארכיאולוגי הם:

  • 300 לק לבעלי אזרחות אלבנית
  • 700 לבעלי אזרחות אחרת
  • 500 לק לאדם בקבוצות של 10 או יותר

בכניסה אפשר לבקש להיעזר במדריך או להזמין מראש סיור פרטי כאן אבל אם אתם מעדיפים להסתדר בכוחות עצמכם אז יש מדריכים שונים למכירה בדוכן הכרטיסים בכניסה. באתר הארכיאולוגי יש הרבה לוחות מידע על ההיסטוריה של האתר ועל המונומנטים השונים. כדאי לשריין כשלוש שעות לבקר באתר הארכיאולוגי ובמוזיאון. במקום יש חנות מזכרות.

ההגעה אל בוטרינט

מישראל מגיעים אל נמל התעופה הבינלאומי של טירנה בטיסה ומשם נוסעים אל בוטרינט במשך כחמש שעות. בסרנדה, 19 ק"מ צפונית לבוטרינט יש נמל ימי אליו מגיעות מעבורות מקורפו שביוון.

מיוון, אפשר לצאת דרך מעבר הגבול Qafë Botë ליד איגומניצה. בנוסף יש מעבר גבול יבשתי ביואנינה שביוון וממנה מגיעים אל Kakavia באלבניה.

מסרנדה אל בוטרינט במונית או ברכב שכור

הנסיעה נמשכת 30 דקות ברכב או הרכב שכור שאפשר להזמין כאן מראש. אם אתם מגיעים במעבורת, תוכלו למצוא מוניות ביציאה מהנמל. מוניות נמצאות גם בכיכר העיר המרכזית בסמוך למלון הספא בוטרינטי. הנסיעה במונית מסרנדה אל בוטרינט עולה כ-1400 לק אלבני. אם החלטתם לנסוע במונית כדאי שתסכמו עם אותו נהג מונית שיחכה לכם לנסיעה חזרה כי קשה למצוא מונית חזרה מבוטרינט.

מסרנדה אל בוטרינט בתחבורה ציבורית

ניתן גם לנסוע אל בוטרינט באוטובוס רגיל. פנו ימינה מהנמל ולאחר מכן המשיכו במורד הגבעה אל הכיכר (יש עץ במרכזה). תחנת האוטובוס נמצאת מיד בצד שמאל שלכם. תחנות אוטובוס אחרות נמצאות ליד כיכר העיר המרכזית, ליד מלון הספא בוטרינטי. הנסיעה באוטובוס אורכת כ-45 דקות ועולה 100 לק (בערך יורו אחד).

מקסאמיל אל בוטרינט

בעיירת החוף קסאמיל, 4 ק"מ מבוטרינט, אפשר לתפוס אוטובוס ליד הכביש הראשי. אין סימנים לתחנת אוטובוס והאוטובוסים יעצרו רק אם תנופפו להם.

פורסם ב:

מתוייג ב:
| | | |

Scroll to Top
דילוג לתוכן