דף הבית » המונומנטים הדתיים של אלבניה

המונומנטים הדתיים של אלבניה

מבנים דתיים רבים  נמצאים במדינת אלבניה. נוצריים, מוסלמים ואפילו יהודיים. אתם עשויים להיתקל בהם במהלך ביקורכם במדינה אבל מומלץ לקרוא ולתכנן ביקור יזום של כמה שעות בחלק מהם. ההיסטוריה של אלבניה יחד עם האדריכלות, ההיסטוריה וערכי התרבות השזורים בהם יעזרו לכם להבין את התרבות המקומית ואת האמונה הדתית של התושבים האלבנים. דרכם תרגישו את הדו קיום שקיים כאן במשך מאות שנים אחורה.

כנסיית סנטה מריה באפולניה, אלבניה
כנסיית סנטה מריה באפולניה, אלבניה

אתרים קדושים לנצרות האורתודוקסית באלבניה

מנזר הקדושה מריה (Saint Mary’s Monastery) בארדניצה (Ardenicë)

זהו אחד המנזרים הגדולים לו היסטוריה רבת שנים לא רק באזור Myzeqe אלא בכל אלבניה. המנזר נמצא על הכביש Fier-Lushnjë ליד הכפר Kolonjë. המבנה העצום של המנזר נמצא על אחת הגבעות של Ardenicë בגובה של 237 מטרים מעל פני הים ומשם נשקף נוף הררי יפה. המנזר הוא אחד מהאתרים הקדושים לנצרות האורתודוקסית הכי תיירותיים באלבניה.

יסודות המנזר הזה מתוארכים לשנת 1282 מתקופתו של אנדרוניקוס השני פלאולוגוס שבנה אותו לאחר הניצחון על בית פלנטג'נט האנגלי בבראט.


תכנון טיולים באנר

ההיכל מעוטר בציורי קיר מרהיבים שצוירו ע"י הציירים Kostandin ו-Athanas Zografi בשנת 1744. דבר מעניין אמנותי נוסף הם  העיטורים האמנותיים הצבעוניים של ההיכל מעץ וזהב וכן האיקונוסטאזיס שמכיל שתי שורות של סמלים קטנים וגדולים שנעשו ביד אמן בשנת 1744 על ידי הצייר Kostandin Shpataraku. באתר הזה נמצאו גם כמה כתובות ביוונית שמתוארכות לשנת 1477.

airalo ad

כנסיית הקדושה מריה (St Mary’s Church) באפולוניה

הכנסייה היפה הזו היא אחד המונומנטים הדתיים היפים ביותר שנותרו מהמאה ה-14 באלבניה והיא נמצאת בפארק הארכיאולוגי של אפולוניה לו שווה להקדיש ביקור שם חצי יום או יום שלם.

כנסיית הקדושה מריה (St Mary’s Church) ב-Labova e Kryqit

הכנסייה נמצאת בכפר St Mary’s בדרום אלבניה ליד העיר הקטנה Libohovë. היא גם אחת הכנסיות האורתודוקסיות היפות ביותר במדינה. הכנסייה העתיקה דומה לכנסיית איה סופיה שבאיסטנבול. בכנסייה היה בעבר שבר מוט עץ שהאמינו שהוא חלק מהצלב שבו נצלב ישו. למרבה הצער נעלם הצלב וכנראה שהוא נגנב במהלך שנות התשעים.

מנזר הקדושה מריה (St Mary’s Church) באי Zvernec

המנזר נמצא באי הקטן ליד הכפר Zvernec, בלגונה נרטה 14 ק"מ מולורה. האי עצמו מכוסה צמחייה ים תיכונית צפופה שהופכת את האי למאוד יפה ומסקרן. גשר עץ מקשר את האי עם אדמת אלבניה. המנזר הוא אחד האתרים הדתיים האורתודוקסים המוכרים ביותר באלבניה. זהו מבנה ביזנטי טיפוסי מהמאה החמישית הידועה בסגנון הייחודי שלה.

מנזר St Mary’s Church באי Zvernec
מנזר St Mary’s Church באי Zvernec

בבית הקברות ליד המנזר נמצא קברה של Marigo Pozios, פעילת תנועת התעוררות לעצמאות של אלבניה הידועה גם כאישה שתפרה  ורקמה את דגל הלאום הראשון של אלבניה שהוצג על ידי קמאלי איסמעיל ב-28 בנובמבר 1912, יום העצמאות האלבני.

למנזר היתה ספריה עתיקה יוצאת דופן שנשרפה בשנות המאבק נגד הנצרות. האי Zvernec היווה מקום מסתור לאלו שנרדפו בשנות המשטר הקומוניסטי.

בצד השני של האי נמצאת כנסייה ישנה נוספת בשם St Triadha.

משלחות עלייה לרגל מכובדות מגיעות למנזר בכל שנה ב-15 באוגוסט.

כנסיית הקדושה מריה (St Mary’s Church) באלבסן

כנסיית St Mary’s Church באלבסן
כנסיית St Mary’s Church באלבסן

הכנסייה היום נמצאת בתוך חורבות הטירה הישנה באלבסן מלפני 600 שנה לפני. היא נפתחה לראשונה בשנת 1556. היא נשרפה לחלוטין בשנת 1819 ושוחזרה בין השנים 1826-1833. הציורים הייחודיים שעל כיפת הכנסייה מתוארכים לשנת 1859 והאיקונוסטאזיס העשוי מזהב של הכנסיה נחשב לאחד היפים באלבניה. בערך 40 ציירים מאיזור Dibër עבדו על עיטור הכנסייה במשך 10 שנים.

קברו של קונסטנטין כריסטופורידי שנחשב לאבי השפה האלבנית נמצא על יד הכנסייה.

כנסיות ומנזרים חשובים באזור אלבסן (Elbasan)

 • מנזר St John’s Vladimir ליד אלבסן
 • כנסיית St Nicholas ב-Shelcan
 • כנסיית St Paraskevi ב-Valesh
 • כנסיית St George ב-Libofshe
 • כנסיית St Nicholas ב-Kurjan
 • כנסיית St George ב-Strume
 • כנסיית St Paraskevi ב-Hoxhare
 • כנסיית St Nicholas ב-Vanaj, Fier
 • כנסיית St Mary ב-Bishqethem
 • כנסיית St Nicholas ב-Krutje
 • כנסיית St Nicholas ב-Toshkez
 • כנסיית St Theodore ב-Kadipashaj
 • כנסיית St Athanasius ב-Karavasta e Re

אתרים קדושים לנצרות בדרום אלבניה

הכנסיות בכפר ווסקופיה

כנסיית מריה - ווסקופיה, אלבניה
כנסיית מריה – ווסקופיה, אלבניה

בעבר ווסקופיה היתה מרכז תרבותי ורוחני חשוב באזור הבלקן. היום הוא כפר הררי בו רבות מהכנסיות עומדות עדיין על תילן. ביניהן:

 • כנסיית St Paraskevi
 • כנסייה ומנזר St Prodhromis
 • בזיליקת St Nicholas
 • בזיליקת St Michael’s משנת 1722
 • בזיליקת St Athanasius‘ משנת 1724
 • בזיליקת St Elijah’s משנת 1751
 • כנסיית St Mary מהמאה ה-18

הכנסיות בכפר Vithkuq

בכפר נמצאות כנסיית St Peter וכנסיית St Cosma Damianoi הידועה גם בשם Qimiteri (בית קברות) שבמרתף שלה קבור St Paul ששימש שם.

ב-Shipske, לא רחוק מוסקופויה נמצאת כנסיית St George בת כ-400 שנים.

כנסיית התחייה הקדושה ב-Mborje

באיזור אגם Prespa, נמצאת כנסיית St Mary המעניינת. היא ממוקמת באי הקטן Malingrad ליד Liqenas.

כנסיית St Mary ב-Cerke

נמצאת 5 ק"מ מהעיר הקטנה Leskovik  על גבעה המשקיפה אל Konitsa שביוון. ניתן לומר ש-13 כנסיות נבנו ב-Cerke. כנסיית St Mary נבנתה בשנת 1473 והיא העתיקה ביותר באיזור Leskovik.

כנסיית Marmiroi

נמצאת בדרום מפרץ ולורה ליד מרכז Jeriko מימי הביניים (היום Orikum). צורת המבנה דומה לצלב עם כיפה על גביו. הכנסייה נבנתה מאבנים ולבנים ורק כמה חלקי ציורי קיר עתיקים נשמרו עד היום. זוהי אחת הכנסיות העתיקות ביותר באלבניה. היא נבנתה במאה ה-13 לספירה.

הכנסיות בבראט

כנסיית טריניטי במצודת בראט
כנסיית טריניטי במצודת בראט

העיר העתיקה בראט, מלפני 2416 שנה משמרת בקרבה קבוצת מונומנטים נוצריים מההתקופה הביזנטית והפוסט-ביזאנטית. אלה בין האתרים הפופולריים ביותר כשמסיירים בעיר הזאת. חלקם הוכרו על ידי אונסק"ו כאתרי מורשת לאומית.

כנסיית St Michael היא מונומנט תרבותי משנת 1984. כנסיית St Theodore, כנסיית St Mary of Blachernae היא מונומנט תרבות משנת 1948 והכנסיות St Costandine ו-Helen וכן St Theodore וכן קתדרלת St Mary’s הן ידועות עוד מהמאה ה-16.

בין האתרים התיירותיים העיקריים בבראט נמצאות מנזר St Spiridon וכנסיית St Thomas. שתיהן ב-Gorice.

כנסיות ומנזרים חשובים באזור הים היוני (הריביירה האלבנית)

 • כנסיית Mesodhia ב-Vuno
 • מנזר וכנסיית St Mary ב-Kakome
 • כנסיית St Spyridon’s ב-Vuno
 • כנסיית Hypapante בדרמי
 • מנזר וכנסיית St Mary’s ב-Kakome
 • מנזר וכנסיית St Mary’s ב-Krorez
 • כנסיית Hypapante בדרמי
 • כנסיית St Theodore בדרמי
 • כנסיית St Sergiu בהימרה
 • כנסיית St Bacchus בהימרה
 • כנסיית Cassyopia בהימרה
 • מנזר וכנסיית St Dimetriu ב-Qeparo

כנסייה אורתודוקסית בטירנה

היא ה-Eastern Orthodox Church.

בנוסף

מדי שנה ב-15 באוגוסט יש עלייה לרגל אל כנסיית סנט מרי שבאי Zicisht. הרבה אנשים מגיעים לכאן כדי להשתתף באירוע. באותו אזור, כל ראשון ביולי בכפר Hocisht Devoll יש אירוע מכובד של עליה לרגל לכבודם של קוסמאס ודמיאנוס הקדושים.

אתרים קדושים לנצרות הקתולית באלבניה

כנסיית Holy Rosary

נמצאת בשכונת Arra e Madhe בשקודרה. היא נקראה בעבר גם כנסיית "Arra e Madhe" אך בשנת 1892 ניתן לה השם החדש Holy Rosary. היא שימשה מקלט לתושבי שקודרה מהפצצות מונטנגרו בשנים 1912-1913.

כנסיית Holy Rosary בשקודרה
כנסיית Holy Rosary בשקודרה

הכנסייה הזו היתה האתר הדתי האחרון שנסגר על ידי הקומוניסטים בשנת 1968 עד שנפתחה מחדש בשנת 1991. בשנים 1998-1999
שימש בית מקלט למשפחה חשובה מקוסובו במהלך מלחמת קוסובו. בכנסייה הישנה קבורים הכומר Zef Pllumi שבילה 26 שנים בכלא הקומוניסטי, הכומר Gjolaj, האב Gjecaj והאב Makaj.

קתדרלת St Stephen בשקודרה

הכנסייה הזו נקראת גם "הכנסייה הגדולה" כי היא אחת מהכנסיות הכי גדולות בבלקן. האישור לבנייתה ניתן על ידי הסולטן בשנת 1851 אבל הבניה החלה רק שבע שנים לאחר מכן בגלל בעיות תקציב. אחרי שנת 1967 המבנה הוסב לחדר כושר ובשנת 1973 הוא היווה בית לארגון נשים אלבני. ב-1991 הוא חזר ליעודו המקורי ככנסייה.

כנסיית St Anthony of Padua ב-Laç

הכנסייה ממוקמת 3 ק"מ מהעיר Laç על סלע צבעוני והיא נבנתה בשנת 1557. המקום נהרסו ב-1967 אבל בשנת 1991 בוצע בו שיפוץ נרחב על ידי נזירים מבולוניה. ב-1993 נסלל כביש שחיבר את הכנסייה אל העיר Laç והכיכר הקדמית שלה נחנכה ב-1994.

הכנסייה מארגנת את העלייה לרגל הגדולה ביותר באלבניה לכבוד Anthony of Padua שנקראת Shna Ndou.  באירוע משתתפים בני דתות ולאומים שונים מרחבי אלבניה. באירוע העלייה לרגל שנערך כל שנה ב-13 ביוני משתתפים 900 אלף איש והוא נחשב לאירוע הדתי הגדול ביותר באלבניה.

כנסיית Friar בשקודרה (Gjuhadol)

הכנסייה מוקדשת לפרנציסקוס הקדוש של Assis.תכנון הכנסייה נעשה על ידי האדריכל הצרפתי Anselmi Gorlet. בניין הכנסיה החל בשנת 1878 והיא נחנכה לאחר 27 שנים בשנת 1905. בתקופת הקומוניסטים אוחסן בכנסייה נשק ואנשי דת רבים נכלאו והוצאו להורג. שרידיו של המשורר האלבני הגדול האב Gjergj Fishta נטמנו בתוך הכנסייה אך גופתו נזרקה לתוך הנהר על ידי הקומוניסטים ורק כמה שרידים מגופתו נמצאים היום בה.

המנזר וכנסיית Rubik

ממוקמים על גבעה סלעית קטנה מעל העיר רוביק. המקום נחשב לכנסייה בסגנון ביזנטי העתיקה מהמאות ה-12-13 באלבניה. בניית המנזר הסתיימה בשנת 1227 והוא שימש נזירים בנדיקטיניים ופרנצ'יסקנים. זה נראה בבירור על ציורי הקיר הביזנטיים שלה וגם עמק נהר Fan נראה מהכנסייה.

כנסיות ומנזרים חשובים אחרים

 • כנסיית Shirgj כ-20 ק"מ משקודרה
 • כנסיית St Prenda ב-Balldren Lezhe
 • כנסיית St Eufemia ב-Kallmet
 • כנסיית St Ndou ב-Kepi i Rodonit
 • כנסיית St Rrok ב-Shiroka
 • כנסיית St Mark ב-Mal te Dejes
 • כנסיית St Ndou בטירנה
 • הכנסייה הקתולית "The Heart of Christ" בטירנה

אתרים קדושים לכת הבקטאשיה באלבניה

סמל הבקטאשיה
סמל הבקטאשיה

בית התפילה Tekke Melani

המקום נמצא 2 ק"מ דרומית מזרחית לכפר Nepravishtë ליד Libohovë והאתר קיים מאז 1869. בית התפילה הבקטאשי (Tekke) בנוי על חורבות טירה איליריאנית עתיקה בשטח של 34 דונם. המיקום היפה של המקום מוסיף ערך רב לבית התפילה ששוחזר אחרי 1990.

Tekke Sari Salltik

נמצא במיקום מעולה על גבי הר קרויה מזרחית לעיר קרויה. המערה הזו נחנכה באמצע המאה ה-13 ומיוחסת למיסיון הראשון של הדת הבקטאשית שהגיעה לאלבניה ולבלקן. חג'י בֶּקטַש וֶלי הגיע והתיישב אז במערה הזו. מאמינים רבים מאלבניה והעולם מגיעים לכאן כל שנה בין אוגוסט לספטמבר.

חג'י בקטש ולי
חג'י בקטש ולי

מים נובעים מהסלע במערה ומדרגות האבן מימין מובילות למערה. בכניסה למערה נבנתה כיפת קבר בקטאשית מסורתית. הנוף מהמקום הוא פנטסטי וניתן להגיע לכאן בהליכה מקרויה.

קבר Abas Ali

הקבר נמצא 2417 מטרים מעל פני הים באזור Skrapar והוא מתוארך למאה ה-15 אבל היסטוריונים טוענים שהוא אף עתיק יותר. בשנת 1600 בנה Hajji Horasani את קברו של עבאס עלי ב-Çuke of Tomorr ומאז ועד היום עולים המאמינים אליו לרגל בכל שנה בין 20-25 באוגוסט. בשנת 2008 נבנתה סביבו חומר ושתי אכסדרות על ידי המכון למונומנטים של תרבות.

בהתחשב במיקום הגבוה שלו מומלץ לבקר באתר בעיקר בעונות האביב והסתיו.

בית התפילה Turhan Tekke

האתר נמצא בכפר Turhan לא רחוק מהעיירה Tepelena. המקום מתוארך לשנת 1900 אבל מאמינים שיסודותיו נמצאים במאה ה-15. בית התפילה הזה שנשרף בעבר על ידי היוונים נמצא בכניסה לכפר וצורתו צורת מלבן.

Starje Tekke

נמצא בכפר Starje לא רחוק מהעיירה Erseke והיה לה תפקיד החשוב במהלך הרנסנס הלאומי האלבני. דמות חשובה באותה תקופה היה Dervish Hasan Zyko Kamaberi שחי בתקופת  Ali Pashe Tepelena. קברו של Hasan Zyko Kamberi’s הוכרז כאתר מורשת תרבותי בשנת 1973.

בתי תפילה חשובים נוספים לעדת הבקטאשיה

אתרים קדושים לאיסלם הסוני באלבניה

מסגד אטהם ביי בטירנה

מרכז העיר, הכנסייה ומסגד אטהם ביי בטירנה
מרכז העיר, הכנסייה ומסגד אטהם ביי בטירנה

המסגד הזה הוא אחד מסמלי הבירה טירנה. המסגד נמצא במרכז טירנה והוא הוקם על ידי מולה ביי בשנת 1790. בנייתו נסתיימה בשנת 1823 על ידי בנו האג'י אטהם ביי. מסגד אטהם ביי דומה מאוד למסגדים באיסטנבול ועל כיפתו ורצפתו יש ציורים ופרסקאות של איסטנבול. האור אל אולם התפילה מגיע מחמישה חלונות בכל צד של המבנה.

מסגד Lead בשקודרה

מסגד Lead בשקודרה
מסגד Lead בשקודרה

זה אחד המסגדים הכי מעניינים באלבניה. הוא היחיד המשלב סגנון ערבי ועות'מאני. אפשר לראות זאת בבירור על הכיפה שלו
העשויה עופרת. הוא נבנה על ידי Bushatllinj בשנת 1773 והוא ממוקם ליד טירת רוזפה.

מסגד Iljaz Bey Mirahori בקורצ'ה

מסגד משנת 1484 (העתיק ביותר בעיר) והוא ממוקם ליד הבזאר העירוני המשופץ.

מסגד Muradie בולורה

זהו אחד האתרים המתויירים ביותר בולורה. המסגד נמצא במרכז העיר קרוב לכיכר הדגל ולפסל העצמאות. המסגד נבנה ב-1542 והוא המבנה האחרון שתוכנן על ידי האדריכל האלבני הנודע Mimar Sinan. המבנה מוקף בחומת לבנים, יש עליו כיפה ואולם התפילה מואר באור טבעי מהחלונות.

המרכז האיסלאמי Xharmahalle ומסגד Gjin Aleksi ב-Rusan

המתחם נחשב למרכז האיסלאמי הוותיק ביותר במדינה. הוא נמצא קילומטר אחד ממזרח לעיר Delvine. חלק מהמתחם
פעם היה מדרסה, חמאם מיוחד, מזרקה יפה ו"מסגד המלך" שנבנה בשנת 1682. היום נותרו שם רק שרידי הקירות. מסגד Gjin Aleksi נמצא בכפר רוסאן 3 ק"מ מ-Delvina. המסגד הוכרז כאתר מורשת תרבותי מאז 1963.

אתרים ומסגדים נוספים חשובים לאיסלאם

 • מסגד Peqin
 • מסגד Kubeliya ב-Kavaje
 • המסגד הגדול של דורס
 • מסגד פתיח בדורס
 • מסגד Naziresha באלבסן
 • מסגד המלך באלבסן
 • מסגד Single
 • מסגד מבצר בורש
 • מסגד Allajbegi ליד Vojnike ב-Diber

אתרים קדושים ליהדות באלבניה

שרידי בית הכנסת העתיק בסרנדה

שלט ליד שרידי בית הכנסת בסרנדה
שלט ליד שרידי בית הכנסת בסרנדה

בשנת 1913 בזמן מלחמת הבלקן החלו באיזור סרנדה, ליד מבנה העירייה חפירות ארכיאולוגיות כדי לנסות ולהבין האם גרו שם יוונים או אלבנים. בשנת 2003 נחשפו באחת מרצפות הפסיפס במקום מנורת שבעה קנים, שופר ואתרוג והחפירות הארכיאולוגיות במקום המשיכו ביתר שאת גם בשנים 2004 ו-2009 על ידי הארכאולוגים אהוד נצר וגדעון פרסטר בשיתוף האקדמיה למדעים של אלבניה.

החוקרים זיהו כי בעבר המקום שימש כבית מגורים ולאחר מכן הקהילה היהודית הקימה כאן את בית הכנסת. ככל הנראה במאה השישית, הפך בית הכנסת לכנסייה ועם השנים בסביבות המאה השביעית המבנה נהרס אבל שרידיו כולל הפסיפסים נמצאים היום וניתן לבקר שם.

פורסם ב:

מתוייג ב:
| | | | | | | |

Scroll to Top
דילוג לתוכן