דף הבית » 9 דברים שאפשר לעשות בטירנה בחורף

9 דברים שאפשר לעשות בטירנה בחורף

מזג האוויר החורפי באירופה מגיע גם אל טירנה אבל אם אתם בעיר בימים גשומים שכאלה, אל תתנו למצב למנוע מכם ליהנות. הנה כמה הצעות לדברים שאפשר לעשות גם בימים גשומים בטירנה.

בונקארט 1

פרויקט BUNK'ART הושק בנובמבר 2014 עם פתיחתו לקהל של בונקארט 1, מוזיאון שנמצא בתוך הבונקר האטומי של הדיקטטור אנואר הוג'ה בפאתי טיראנה והמשיך בפתיחתו של בונקארט 2 ב-19 בנובמבר 2016 במרכז הבירה האלבנית. בונקארט 1 מוקדש להיסטוריה של הצבא הקומוניסטי האלבני ולחיי היומיום של האלבנים תחת המשטר ההוא.

בונקארט 2

BUNKART 2 בונקארט 2

בונקארט 2 משחזר את ההיסטוריה של האלבנים משנת 1912 עד 1991 וחושף את סודות "Sigurimi", המשטרה הפוליטית שהייתה הנשק ששימש את משטרו של אנואר הוגה דאז.


תכנון טיולים באנר

מוזיאון בית העלים – ‪House of Leaves‬

הבניין המכונה "בית העלים" (הוא נקרא כך בגלל הצמח המטפס המכסה את חזיתו) פועל היום כמוזיאון המעקב החשאי והוא המוזיאון המסקרן ביותר באלבניה. תערוכות המוזיאון מנסות להנגיש לצעירים ולתיירים את אחת התקופות החשוכות ביותר בתולדות המדינה.

airalo ad
Booking.com

הכנסיה האורתודוקסית האוטוקפלית של אלבניה

הכנסייה האורתודוכסית האוטוקפלית של אלבניה היא אחת הכנסיות האוטוקפליות המזרחיות החדשות ביותר. היא הכריזה על אוטוקפליה בשנת 1922 וזכתה להכרה מהפטריארך של קונסטנטינופול בשנת 1937.

הכנסייה סבלה רבות במהלך מלחמת העולם השנייה ובתקופה הקומוניסטית שלאחר מכן, במיוחד לאחר 1967 כי באותה שנה הוכרזה אלבניה כמדינה אתאיסטית, ולא ניתן היה לקיים בה טקסי דת. עם זאת, מאז שחופש הדת חזר לאלבניה בשנת 1991 ומעל 250 כנסיות נבנו מחדש או שוחזרו גם הדרה חזר לה.

המוזיאון הלאומי להיסטוריה

המוזיאון האלבני הלאומי להיסטוריה
המוזיאון האלבני הלאומי להיסטוריה

המוזיאון הלאומי להיסטוריה נפתח ב-28 באוקטובר 1981 על שטח בגודל 27,000 מ"ר כשעל 18,000 מ"ר ממנו יש תערוכות. מעל הכניסה למוזיאון נמצא פסיפס ציור קיר גדול בשם "האלבנים" המתאר דמויות מההיסטוריה העתיקה של אלבניה. במוזיאון נמצאות תצוגות של העת העתיקה, ימי הביניים, הרנסנס, העצמאות, המלחמה האנטיפשיסטית לשחרור לאומי, הטרור הקומוניסטי, האם תרזה ועוד.

הגלריה הלאומית האלבנית לאומנות

בגלריה הלאומית מוצגת ההיסטוריה הקצרה יחסית של הציור האלבני מראשית המאה ה-19 ועד ימינו. בנוסף יש בפנים גם בתערוכות מתחלפות, ציורים מהמאה ה-19 המתארים סצינות מחיי היום יום באלבניה ואחרים בעלי מימד פוליטי בהרבה כולל כמה דוגמאות מדהימות לריאליזם הסוציאליסטי האלבני.

קומת הקרקע של הגלריה מוקדשת לתערוכות מתחלפות מסוג מודרני ומאתגר בהרבה. אגב, אם הגשם הפסיק לרגע, אל תחמיצו את האוסף הקטן של הפסלים הקומוניסטים שנמצאים מאחורי הבניין, כולל שני פסלים נדירים של סטאלין עצמו.

מסגד אטהם ביי

מסגד אטהם ביי בטירנה נסגר בעבר תחת השלטון הקומוניסטי אך הוא נפתח מחדש בשנת 1991. בניגוד לעמדת השלטונות הגיעו 10,000 איש והמשטרה לא התערבה. ציורי הקיר במסגד מתארים עצים, מפלים וגשרים וכן תיאורי טבע דומם, מוטיבים הנראים רק לעתים נדירות באמנות האיסלאמית.

במסגד נערכים סיורים פעם או פעמיים ביום.

קניון טופטאני טירנה

מרכז הקניות Toptani ממוקם בצומת עמוס מאוד ליד המדרחוב והאיזור ההיסטורי של טירנה והוא מציג ארכיטקטורה עכשווית. מבנה זכוכית מכופף לאורך הכביש מאפשר לאור ולאוויר לחדור לאולמות הפנורמיים ולחנויות.

הקניון הענק פרוש על שטח של 60,000 מ"ר ובו 8 קומות של חנויות אופנה, ביגוד, הנעלה, ספורט, כלי בית ועוד. במקום יש חניה תת קרקעית על פני 4 קומות.

קתדרלת סנט פול

הקתדרלה הפשוטה הזו נחנכה בשנת 2002. הקתדרלה בנויה בצורות משולש ומעגל, המייצגים את השילוש הקדוש ואת האל וחללה הפנימי פשוט יחסית. חלונות הויטראז' בחזית מציגים גם את האם תרזה, שאת פסלה ניתן למצוא גם בגן, ואת האפיפיור ג'ון פול השני שביקר באתר הבניה של הכנסייה והניח את אבן הפינה בשנת 1993. בקתדרלה נערכים לעיתים קונצרטים למוזיקה קלאסית.

אטרקציות נוספות, כרטיסים למוזיאונים וסיורים מודרכים בטירנה אפשר למצוא פה.

שאלות ותשובות

האם יורד שלג בטירנה?

בטירנה עצמה לא תמיד יורד שלג, בפרברים ובהרים שמקיפים אותה יש שלג והרבה. אחד המקומות האיכותיים ליהנות מחורף אמיתי הוא בפארק הלאומי דאייטי, מה שהופך אותו ליעד פופולרי בקרב מקומיים ותיירים כאחד בחודשים ינואר-פברואר. קראו כאן עוד על הפארק.

כמה קר בטירנה בחורף?

הטמפרטורות בטירנה נחשבות סבירות ונעות בין 10-30 מעלות צלסיוס כל השנה. לעיתים נדירות הטמפרטורות יורדות מתחת ל-7 מעלות או מטפסות מעל ל-33 מעלות צלסיוס. הקליקו כאן וגלו מה מזג האוויר בטירנה עכשיו

כמה גשם יורד בטירנה?

בטירנה יורדים בממוצע כ-1300 מ"מ של גשם כל השנה, אבל הודות למיקומה במרכז המדינה ניתן לצאת ממנה לטיולים באזורים יותר שטופי שמש (למשל הריביירה האלבנית) – מה שמאפשר להתגבר על ימי גשם לא צפויים.

מתי יורד שלג בטירנה?

לרוב יורד שלג בטירנה (או לפחות באזור העיר) בחודש ינואר. להזמנות לחצו כאן.

פורסם ב:

מתוייג ב:
| | | | | | | | | | | |

Scroll to Top
דילוג לתוכן