דף הבית » טרק פסגות הבלקן – הקטע האלבני

טרק פסגות הבלקן – הקטע האלבני

טרק פסגות הבלקן הוא מסלול הליכה אתגרי, ארוך ומעגלי שעובר באזוריים ההרריים והפראיים של מערב חבל הבלקן. בקוסובו, מונטנגרו ואלבניה. כאן נדבר בעיקר על המקטע שעובר באלבניה בלבד. אם אתם מגיעים לאלבניה לכמה שבועות, יש לכם כושר ואתם בעניין של טבע ואתגר, קחו את הטרק הזה בשתי ידיים, מממ… בעצם, רגליים 🙂

טרק פסגות הבלקן באלבניה
צועדים בטרק פסגות הבלקן באלבניה

כאמור, טרק פסגות הבלקן הוא מסלול רב-לאומי וזה הופך אותו לאחד היחידים בעולם מסוג זה. אפשר להתחיל ולסיים את הטרק בכל אחת מהנקודות השונות שנמצאות לאורך המסלול.

עם זאת, מכיוון שהטרק כולו משתרע על כ-200 ק"מ ומצריך 10 ימי הליכה לא קלים (חלקם כוללים הפרשי גובה של 1000 מטר, חלקם הם לא יותר משביל רועים וחלקם כוללים עלייה לגובה של 2300 מטר מעל פני הים), נהוג לחלק אותו למקטעים.


תכנון טיולים באנר

הרעיון שהפך לחוויה

במקור, טרק פסגות הבלקן נועד כדי לייצר הכנסה לאוכלוסייה המקומית במדינות בו הוא עובר, אבל מבחינת התיירים זהו מסע במקומות שבהם הזמן עצר מלכת.

airalo ad

למעשה, מדובר באוצר סמוי לאוהבי הטבע והטיולים, כך שטיול בו הוא חוויה, מסע למורשת התרבותית, הטבעית והרוחנית של הקהילות לאורכו והרפתקה אחת גדולה של יופי אינסופי.

הליכה בטרק פסגות הבלקן היא הזדמנות לחוות את אורח החיים המסורתי האותנטי, לטייל בנופים בתוליים ועוצרי נשימה של אגמים, הרים, מפלים, נהרות וכפרים ציוריים, להכיר את הכנסת האורחים החמה והלבבית ובעיקר – לטייל בזול במקומות שהתיירות ההמונית טרם הגיעה אליהם.

שימו לב – באף אחת מהמדינות לאורך הטרק אין מערכת של שירותי הצלה, אבל בכל המדינות יש מספר חירום אחיד (112) שדרכו ניתן ליצור קשר עם גופי ההצלה. באלבניה, למשל, כל המטיילים זכאים לעזרה רפואית חינם אין כסף (עדיין, תעשו ביטוח).

לעשות את הטרק לבד או בצורה מאורגנת?

ניתן לבצע את הטרק תוך שימוש בציוד קמפינג עצמאי או לעשות שימוש בבקתות המטיילים, אך שימו לב – הזמנת מקום בבקתות מצריכה תיאום מראש עם חברות הטיולים המקומיות.

החברות גם יספקו לכם מדריכים שילוו אתכם לכל אורך הדרך וידאגו להזמנת מקומות לינה באכסניות, לארוחות תוצרת בית ממיטב התנובה המקומית או ארוחות ארוזות.

חנויות מכולות לאורך הטרק נחשבות למחזה נדיר, כך שמומלץ להצטייד מראש במצרכים במידה ואתם מוותרים על שהות באכסניות. בכל מקרה כדאי שתדעו מראש שמדובר בהליכה של 8-10 שעות ביום.

לעשות את כל טרק פסגות הבלקן או רק חלק ממנו?

החברות המקומיות יכולות גם להמליץ לכם על טיול במקטע מסוים (במידה ואתם לא רוצים או יכולים לבצע את הטרק כולו) בהתאם לרמת הקושי, רמת הכושר שלכם, מזג האוויר ומספר הימים העומדים לרשותכם.

קחו בחשבון שההצטיידות שונה כאשר מדובר בהליכה של מקטעים או בגמיעת השביל כולו. למשל, כאשר הולכים מקטעים יש צורך לעשות שימוש בתחבורה ציבורית.

לעומת זאת, הליכה של השביל כולו מצריכה אתכם לקחת ציוד מלא. בכל מקרה אל תשכחו מים (כ-4 ליטר לאדם ביום). לרוב אין צורך במתקנים לטיהור מים כי ניתן למלא מים ראויים לשתייה לאורך הדרך.

הגעה לנקודת המוצא של טרק פסגות הבלקן
הגעה לנקודת המוצא של טרק פסגות הבלקן

מסלול טרק פסגות הבלקן באלבניה

טרק פסגות הבלקן - החלק האלבני
טרק פסגות הבלקן – החלק האלבני

טרק פסגות הבלקן באלבניה כולל 3 מקטעים שלמים (יש מקטעים נוספים באלבניה אבל הם כוללים מדינות נוספות) שכולם מסומנים בפס אדום שנמצא בין שני פסים לבנים:

מקטע ט'תולבונה

מקטע זה נעשה ע"פ מסלול עתיק של פרדות שמקשר בין האזוריים הכפריים של Shala ו-Nikaj. אורכו של מקטע זה הוא 14 ק"מ, הנקודה הגבוהה בו מתנשאת לגובה 1760 מטר מעל פני הים והוא מצריך כ-7 שעות הליכה.

מקטע זה נחשב לבעל רמת קושי בינונית, בעיקר כי הוא כולל עלייה מצטברת של כקילומטר וירידה של כ-800 מטר. לכן, ניתן לחלק את ההליכה במקטע זה לשני חלקים:

  1. הליכה עד האכסנייה ב-Rragam (כ-6 ק"מ לפני מרכז ולבונה) ושהיית לילה שם.
  2. הליכה עד מעבר וולבונה וקמפינג שם.

שימו לב – הליכה במקטע זה (כולו או חלקו) נחשבת לפופולרית במיוחד ולכן תפגשו יחסית הרבה אנשים לאורך הדרך. בנוסף, בסמוך למעבר וולבונה נבנה לאחרונה בר שמהווה מקום מפגש פופולרי בעיקר בקיץ – מה שאומר שצפויה לכם חברה נעימה ואלכוהול איכותי.

מקטע ולבונה – Cerem

מקטע זה עובר לאורכה של מסלול פרדות בין שני המקומות. המקטע משתרע על 20 ק"מ, הנקודה הגבוהה בו מתנשאת לגובה 1156 מטר מעל פני הים והוא מצריך כ-7 שעות הליכה. מקטע זה נחשב קל להליכה משתי סיבות:  העלייה הכוללת בו היא של כ-550 מטר והירידה של כ-380 מטר.

שימו לב – אין אפשרות לחלק מקטע זה ל-2 או לישון לאורכו. כמו כן, מומלץ לבצע את הטרק בחודשי הקיץ משתי סיבות:

  1. הכפר Cerem מאוכלס אך ורק בתקופת הקיץ, כך שבחורף הוא ריק מאדם בעיקר בגלל תנאי מזג האוויר הקשים.
  2. הדרך שמחברת בין הכפר ולבונה לעיר Bajram Curri נחסמת בגלל שלג במהלך החורף.
הנוף לאורך טרק פסגות הבלקן באזור ולבונה
הנוף לאורך טרק פסגות הבלקן באזור ולבונה

מקטע Cerem – Doberdoll

מקטע זה משתרע על כ-15.5 ק"מ, הנקודה הגבוהה ביותר בו מתנשאת לגובה כ-1900 מטר מעל פני הים והליכה בו מצריכה 6 שעות. רמת הקושי של מקטע זה נחשבת לבינונית, בעיקר כי העלייה המצטברת בו היא של כקילומטר והירידה של 440 מטר.

גם את מקטע זה מומלץ לבצע בקיץ, בעיקר כי הכפר Doberdol מאוכלס ע"י רועים רק בתקופה זו. שימו לב – הרועים באזור נוהגים להבריח זאבים באמצעות יריות באוויר כדי שלא יפגעו בצאן. לכן, אם תשמעו יריות מדי פעם אל תיבהלו. הודות לרמת הקושי של המקטע ניתן לחלק אותו ל-2:

  1. הליכה של כ-9 ק"מ עד כפר הרועים Balqin (מאוכלס אף הוא בקיץ בלבד).
  2. הליכה של 6.5 ק"מ מ- Balqin ל-Doberdol.

מקומות לינה לאורך המקטע האלבני (ממערב למזרח)

חברות טיולים ומדריכים שמתמחים בטרק פסגות הבלקן באלבניה

מידע חשוב נוסף

פורסם ב:

מתוייג ב:
| | | | | | | | | | | | | | | | | |

Scroll to Top
דילוג לתוכן