דף הבית » מסגד אטהם ביי בטירנה

מסגד אטהם ביי בטירנה

על-ידי: צוות האתר

מסגד אטהם ביי בטירנה - Et'hem Bey
מסגד אטהם ביי בטירנה – Et'hem Bey

מסגד אטהם ביי נמצא בלב ליבה של הבירה האלבנית טירנה לצד מגדל השעון, המוזיאון הלאומי, בית האופרה וכיכר סקנדרבג המפורסמת. בנייתו החלה בשנת 1789 על ידי מולא ביי והסתיימה בשנת 1823 על ידי בנו את פאשה, נינו של סולימאן פאשה.

במהלך התקופה הקומוניסטית שעברה על אלבניה, המסגד היה סגור. ב-18 בינואר 1991, למרות התנגדות הרשויות הקומוניסטיות, נכנסו אליו 10,000 אזרחים עם דגלים. זה היה עם תחילת נפילת הקומוניזם באלבניה והאירוע היה סוג של ציון דרך בתחיית החירות הדתית במדינה. ציורי הקיר שבמסגד מתארים עצים, מפלים וגשרים; ציורי טבע דומם הם דבר נדיר באמנות האסלאמית.

סיורים במסגד נערכים אמנם מדי יום אם כי לא בשעות התפילות.

הארכיטקטורה של המסגד

הארכיטקטורה של המסגד מרשימה מאוד. למבנה קשתות, צריחים, אינספור חלונות, כיפה גדולה, אולמות פנים וחזית מקושטת. הקירות בתוך המסגד מעוטרים כולם בציורי קיר מדהימים האופייניים לתקופה העות'מאנית. אולמות הפנים שלו מוארים על ידי חלונות רבים. באולמות התפילה ובחדרים השונים שבו נחשפים גילופי עץ מיומנים, העומדים בהרמוניה לאור הטבעי שיש בתוך כל המבנה.

הפורטיקו מרוצפת באבנים שהגיעו מההרים סביב לטירנה. אולם הכניסה המרווח הזה הוא השער לאולמות התפילה הפנימיים של המסגד. גרם מדרגות פנימי יוביל אתכם לכיפה האפורה הדומיננטית, העומדת מעל גג הרעפים האדום של המבנה. התאורה של המסגד בלילה מעניקה לו אפקטים ויזואלי נוסף אשר הופכים אותו לא רק לפוטוגני מאוד אלא לבלוט מאוד באיזור הכיכר כאחד מהמבנים רבים החשובים ביותר של טירנה.

פורסם ב:

מתוייג ב:
| | | | | |

גלילה למעלה