דף הבית » ברוכים הבאים לאלבניה – מדריך לאתרים מיוחדים במדינה

ad nimrod yaron albania

ברוכים הבאים לאלבניה – מדריך לאתרים מיוחדים במדינה

אלבניה הייתה סגורה בפני זרים במשך רוב המאה העשרים והיוותה חידה אמיתית לכולם. עד לא מזמן היו ההרים, הערים, המצודות והחופים של אלבניה לא יותר משמועה על רוב מפות הנסיעות אבל עם תום הקומוניזם הברוטלי ששלט במדינה בשנת 1991, פתחה אלבניה את שעריה. תחילה בהיסוס, אבל עם זרם התיירים הגיע התיאבון.

הפארק הלאומי בוטרינט באלבניה
הפארק הלאומי בוטרינט באלבניה

התיירים הראשונים באלבניה גילו קודים התנהגותיים של מאות בשנים, שרידים הרוסים של אתרים יווניים ורומים עתיקים שנשכחו ונופים מרהיבים שאין במקומות אחרים.

רבע מאה לאחר שהשליכה מעליה את אזיקי הקומוניזם אלבניה ממשיכה להקסים את המבקרים בה. הנוף ההררי המדהים של הצפון, הטירות המתפוררות, הריביירה ואיזור החוף האלבני, הבירה הסוערת טירנה והחופים החלומיים הם רק חלק ממה שיש למדינה להציע.


תכנון טיולים באנר

כדאי לכם להזדרז כי הזרזיף הזעיר של התיירים באלבניה מאיים להפוך למבול. אלבניה היא כבר לא שמועה אלא סוד גלוי שהעולם חשף רק לאחרונה.

airalo ad

האתרים המרכזיים באלבניה

קרויה (Kalaja)

מצודה זו מכתרת את הגבעה מעל העיר בראט. הנקודה הגבוהה ביותר מאוכלסת ע"י מבצר שבו המדרגות ההרוסות מובילות למאגר מים. מכאן נשקפים נופים מרהיבים, כך שכל שנדרש מכם לעשות הוא לטפס במשך 10-15 דקות במעלה הגבעה ממרכז בראט.

אם אתם מעוניינים בנוף מרשים יותר המשיכו לקצה הדרומי של המתחם ותגיעו לנקודת תצפית. מומלץ להגיע לכאן בקיץ הודות לדוכני פירות שנמכרים כאן, לניחוח הקמומיל שנישא באוויר ולפרחי בר שפורחים מהסדקים בקירות – מה שיוצר אווירה קסומה למדי.

שימו לב – למרות שהמבצר פתוח למבקרים 24 שעות, על כל המבקרים לרכוש כרטיס כניסה משער הכניסה הראשי שפתוח בשעות 09:00-16:00.

הפארק הלאומי בוטרינט

מדובר בפארק לאומי שנמצא בריביירה האלבנית 18 ק"מ דרומית לסרנדה וכולל שרידים ממגוון תקופות, כך שניתן לראות היסטוריה של 2500 שנה במקום אחד.

המקום היה מיושב לפחות מהמאה ה-6 לפני הספירה וידע עליות וירידות: במאה ה-7 לפנה"ס המקום היווה מרכז מסחרי מבוצר שכלל אקרופוליס, בתקופה הביזנטית הוא הפך למרכז כנסייתי וב-1927 הוא ננטש.

המקום פתוח כל יום בשעות 08:00 עד שקיעה והמוזיאון במקום פתוח עד 16:00. הכניסה כרוכה בתשלום, אבל ילדים עד גיל 8 נכנסים חינם. יש אוטובוסים למקום כל 20 דקות מסרנדה בשעות 08:30-15:30.

ג'ירוקסטרה (Gjirokastra)

זוהי אחת המצודות הגדולות בבלקן והיא התחילה כמבצר שנבנה במאה ה-12. המקום שימש ככלא בתקופה הקומוניסטית וכיום היא מכילה אוסף של כלי נשק, שני מוזיאונים ומטוס אמריקאי אחד שעד היום לא ממש ברור איך הוא הגיע לפה. מהמקום נשקף נוף עוצר נשימה של כל העמק.

המצודה פתוחה למבקרים בשעות 09:00-18:00 בקיץ (אמצע אפריל עד אמצע אוקטובר) ומ-08:00-16:00 בחורף.

המוזיאון הארכיאולוגי דירה (Durres)

המוזיאון מכיל אוסף מרהיב של חפצים היסטוריים: פסלים, תכשיטים, אגרטלים, סירים ועוד פריטים שנשמרו לחלוטין. המוזיאון פתוח כל יום בשעות 09:00-19:00. הכניסה בתשלום ומומלץ להקדיש למקום מינימום שעה.

פסיפסים עתיקים במוזיאון הארכיאולוגי בדירה
פסיפסים עתיקים במוזיאון הארכיאולוגי בדירה

העיר העתיקה אפולוניה

חורבות העיר העתיקה אפולוניה נמצאות על גבעה סחופת רוחות כ-12 ק"מ מערבית לפייר (Fier). העיר הוקמה במאה ה-6 לפנה"ס והפכה במהירות לפוליס חשובה עם מטבע משלה.

מהמאה השנייה לפנה"ס העיר הפכה להיות מרכז תרבותי ושכן בה בית ספר לפילוסופיה. בין התלמידים היה אחיו של יוליוס קיסר שהפך עם הזמן לקיסר בעצמו (אוגוסטוס).

אמנם רוב העיר החלק העתיק מהמאה ה-2 לספירה טרם נחקר, אבל 4 הק"מ שפתוחים לציבור והמוזיאון הצמוד מאפשרים לראות מעט מפאר החיים של פעם: תיאטרון, פסיפסים, ציורי קיר, עמודים, חזית, מרכז מנהלי ועוד.

העיר ננטשה במאה -5 לספירה לאחר סדרה של אסונות צבאים וטבעיים, אבל נחשבת עד היום לאחד האתרים העתיקים החשובים באלבניה כולה.

המקום פתוח בקיץ (אפריל-אוקטובר) בשעות 08:00-16:00 ובחורף עד 17:00. הכניסה בתשלום. מומלץ להגיע בבוקר כי אחר הצהריים המקום שופע במקומיים שעורכים כאן פיקניקים.

מוזיאון המלחמה בטירנה (Bunk'art)

מוזיאון זה מוקדש להיסטוריה ולאמנות עכשווית ונמצא בבונקר מתקופת המלחמה הקרה, הבונקר נבנה בשנות ה-70 עבור האליטה הפוליטית של אלבניה וקיומו נשמר בסוד. היום כאמור, הוא מוזיאון.

המוזיאון פתוח בימים רביעי-שבת בשעות 09:00-16:00 וביקור בו הוא חוויה אמיתית – החל מהכניסה שנעשית דרך מנהרה ארוכה, דרך החדרים המרוהטים והפרטיים של בכירי הממשל שנשמרו כפי שהיו וכלה בתערוכות אמנות.

המוזיאון משתרע על 3000 מ"ר ועל 3 קומות ומבטא יותר מכל את השינוי שעברה אלבניה – ממדינה קומוניסטית סגורה למדינה פתוחה שמאפשרת חופש ביטוי ויצירה.

מוזיאון אוניפרי בבראט (Onufri Museum)

מוזיאון זה נמצא בכנסייה הגדול ביותר בכפר קאלה שנמצא למרגלות מבצר קרויה – כנסיית דורמציון סנט מארי (Kisha Fjetja e Shën Mërisë) שנוסדה המאה ה-18 על יסודות של כנסיה מהמאה ה-10.

במוזיאון ניתן לצפות בציורים דתיים מהמאה ה-16, באיקונות מוזהבים מהמאה ה-19 ולבקר בקפלה עם כיפה צבועה וציורי קיר. במקום אווירה קסומה, שקט מיסטי ואפשרויות אינסופיות לצילום הודות למשחקי אור וצל על האיקונות.

המוזיאון פתוח בקיץ (אמצע מאי- אמצע אוקטובר) בשעות 09:00-18:00 (עד 16:00 בימים חמישי-שבת) ובחורף הוא פתוח עד 14:00 בימי ראשון בלבד.

חוף Gjipe

חוף זה נמצא בריביירה האלבנית בין דרמי (Dhërmi) ו-Vuno והוא נחשב לפנינה אמיתית. החוף כולל חול לבן וסלעים לצד צוקים גדולים – מה שמבטיח שקט, שלווה ומקום להתבודדות אמיתית שרק מעטים מכירים.

פורסם ב:

מתוייג ב:
| | | | | | |

Scroll to Top
דילוג לתוכן