דף הבית » הפארק הארכיאולוגי אפולוניה באלבניה

ad nimrod yaron albania

הפארק הארכיאולוגי אפולוניה באלבניה

שרידי מבנה עתיק באפולוניה שבאלבניה
שרידי מבנה עתיק באפולוניה שבאלבניה

העיר העתיקה אפולוניה שוכנת בדרום מערב אלבניה, קצת יותר מעשרים קילומטרים מהעיר Fier. הפארק הארכיאולוגי, שנשמר בשלמותו בצורה יוצאת דופן מכיל שילוב מוצלח במיוחד בין יופי הטבע לבין מבנים עתיקים נהדרים. אפולוניה שחורבותיה התגלו בראשית המאה ה-19, הוקמה במאה השישית לפני הספירה ומיד לאחר מכן היא הפכה לאחת הערים הבולטות ביותר באגן הים האדריאטי. העיר היוותה מרכז גדול לסחר בעבדים, והנמל שלה היה לאחד החשובים בחופי איליריה. מטבעות שנטבעו בעיר, נמצאו לאחר מכן גם בדנובה, מה שמעיד על היקפי הסחר העצומים שלה.

מבנה הספרייה באפולוניה
מבנה הספרייה באפולוניה

כאמור, העיר הוקמה במהלך המחצית הראשונה של המאה ה-6 לפני הספירה על ידי מתיישבים מקורפו ומקורינתוס שבראשם עמד Gylax ולכן היא נקראה על שמו Gylakeia. לאחר התבססותה המהירה, העיר שינתה את שמה לאפולוניה על שמו של האל היווני אפולו. העיר עמדה על כמה גבעות שראשן שטוח ושטחיה אט אט התפשטו אל המישור הפורה של Musacchia, הים האדריאטי וגבעות Mallakastra. את העיר הקיפה חומה גדולה בעובי 3 מטר לאורך של 3 ק"מ. למרות שאפולוניה הייתה ממוקמת קילומטרים ספורים מהים האדריאטי, מיקומה על הגדה הימנית של נהר Aoös איפשר את הסחר והקשר עם שאר חלקי המדינה. בשתי פסגות הגבעה החולשות על העיר ניצבו אזור הטמנוס של מקדש אפולו והמצודה הצבאית ובין שתי פסגות הגבעה הוקמו מבני הציבור של העיר העתיקה, שהמשיכו לחוות תקופה של פאר והדר גם תחת השלטון הרומי ברציפות מאז 229 לפני הספירה.

עמוד תמך מקושט יפהפה
עמוד תמך מקושט יפהפה

שגשוגה של העיר משך סלבריטי רבים של האימפריה הגדולה ביותר בעולם העתיק כמו הפילוסוף הרומאי קיקרו, אשר ציין את אפולוניה בפיליפיקות שלו כ-Magna urbs et gravis (עיר גדולה וחשובה). במהלך תקופה זו הפכה העיר לאחד השערים החשובים ביותר של הדרך "ויה אגנתיה" הטרנס-בלקנית, ואילו באקדמיה המפורסמת שלה למד ועבר הכשרה צבאית אוקטביאנוס, מלווה באגריפס, הגנרל והמדינאי הרומי. לאחר תקופה ארוכה של התפתחות כלכלית ותרבותית רצופה, החלה אפולוניה להידרדר עד שננטשה לגמרי בתקופת ימי הביניים. התרבות והתפתחות הכללית של העיר שמרו על אופי יווני ברור לאורך כל שנות קיומה. עם זאת, הפעילות הכלכלית והפוליטית העצמאית כמו גם מערכות היחסים ההדוקות עם העורף האילירי מציגים אופי מעט שונה של התרבות האפולונית היחודית.


תכנון טיולים באנר

מידע חשוב נוסף

שאלות ותשובות

איפה נמצא הפארק הלאומי אפולוניה באלבניה?

אפולוניה נמצאת בדרום מערב אלבניה (החלק הדרומי של הריביירה האלבנית) כעשרים קילומטרים מהעיר Fier. הנה המיקום בגוגל מפות.

airalo ad
כמה עולה כניסה לפארק?

כ-400 לק אלבני.

למה קוראים למקום אפולוניה?

אפולוניה נקראת ע"ש האל היווני אפולו ויש בה מקדש לכבודו. עם זאת ולמרות שהעיר שמרה על ציון יווני לאורך הדורות היא לא רק אפולו. למשל, היא נקראת במקור Gylakeia ע"ש Gylax שעמד בראש המתיישבים מקורפו וקורינתוס שהקימו את המקום.

מה כל כך מיוחד באפולוניה שהיא הפכה לפארק לאומי?

אפולוניה נחשבה בעבר הקדום למקום חשוב מבחינה אסטרטגית בשל מיקומה הגאוגרפי. העיר נמצאת קילומטרים ספורים מהים האדריאטי על הגדה הימנית של נהר Aoös – מה שאיפשר לא רק את הסחר והקשר עם שאר חלקי המדינה, אלא גם את הפיכתה לאחד השערים החשובים ביותר של הטרק, הדרך "ויה אגנתיה" הטרנס-בלקנית.

איפה אפשר לישון קרוב לפארק?

יש מלונות לא רעים בעיר Fier הסמוכה לאתר, אפשר גם ללון בעיר בראט או בעיר ולורה הסמוכות לאפולוניה.

פורסם ב:

מתוייג ב:
| | | |

Scroll to Top
דילוג לתוכן