דף הבית » הפארק הלאומי לוגארה – Llogara National Park

ad nimrod yaron albania

הפארק הלאומי לוגארה – Llogara National Park

מבט מפארק לוגארה אל הים

הפארק הלאומי לוגארה (באלבנית – Parku Kombëtar i Llogarasë) נמצא כ-40 ק"מ מדרום מזרח לולורה במרכז רכס Ceraunian Mountains מעל הריביירה האלבנית בדרוםמערב אלבניה. הפארק שמשתרע על קצת יותר מ-1000 דונם (מה שהופך אותו לפארק הלאומי הכי גדול באלבניה) כולל כרי דשא אלפיניים גדולים, צוקי סלע ויערות צפופים.

לאורך הכביש שמוביל לפארק (הכביש הלאומי מספר 8 במידה ואתם מגיעים למקום ברכב שכור מולורה, דרמי, או סרנדה) יש מספר מסעדות, מלונות, דוכנים לממכר אוכל מקומי (דבש, תה וכו') ואפילו מתחם קטן של בקתות עץ.

הפארק שנחשב לאחד המקומות המתויירים באלבניה משמש בעיקר לטיולי הליכה, לטיולי אופניים ולטרקים אבל לא רק. הפארק הוא אתר האליפות העולמית במצנחי רחיפה שנוחתים בחוף Dhraleos – אחד מחופי הים היווני הסמוכים לפארק.


תכנון טיולים באנר

הפארק פתוח כל השנה אבל הוא פופולרי בעיקר בתקופת הקיץ משתי סיבות: האחת כי הוא משמש כנקודת התרעננות לנופשים בחופי אלבניה המהבילים. שתיים – כי הוא הדרך האולטימטיבית והיפה ביותר להגיע לדרום אלבניה.

airalo ad

בפארק יש מגוון רחב של תצורות נוף: החל מפסגות אלפיניות המכוסות שלג בחורף (הנקודה הגבוהה היא בגובה 2020 מטר מעל פני הים) ועד חוף הים שטוף השמש בקיץ. בגלל הקרבה לים היוני באזור הפארק (3 ק"מ קו אווירי בלבד מחוף הים) שורר אקלים ים תיכוני עם השפעות סובטרופיות, כלומר קיץ חם וחורף יבש וקריר.

עם זאת, בשל הגובה הרב של הפסגות בפארק יש מקומות שבהם האקלים אלפיני. למשל, Maja e Çikës שמתנשא לגובה 2045 מטר מעל פני הים ו-Maja e Qorres שמתנשא לגובה 2018 מטר מעל פני הים. הודות למיקום המיוחד במינו באזור הפארק יש זרמי אוויר חזקים, מה שגרם לעצים במקום להתכופף לצורות מעניינות. העץ הידוע מכולם הוא Pisha e Flamurit – אורן בן מאה שנה שצורתו מתכתבת עם הנשר בדגל האלבני.

הטמפרטורות הממוצעות במקום הם 12 מעלות צלסיוס בינואר ו-32 מעלות צלסיוס ביולי. כמות המשקעים במקום היא בין 1000-1200 מ"מ גשם בשנה, תלוי באזור הגאוגרפי בפארק ובהתאמה – בסוג האקלים השורר בו.

נוף הריביירה האלבנית שנשקף ממעבר לוגארה
נוף הריביירה האלבנית שנשקף ממעבר לוגארה

מעבר ההרים לוגארה

אחת הפסגות הגבוהות בפארק היא מעבר לוגארה שנמצא בגובה 1027 מטר מעל פני הים. המעבר מחבר את עמק Dukat והעיר אוריקום בצפון עם הימארה ודרמי בדרום. המקום לא רק נחשב לקו פרשת המים בין הים האדריאטי בצפון לים היווני בדרום, אלא גם מהווה את נקודת ההשקה בין שני לוחות טקטוניים – Sazan בדרום מערב ו-Jonike בצפון מזרח.

מעבר זה מחבר בין ההרים Maja e Çikës  ו-Maja e Gjipalit, מה שמבטיח נופים מרהיבים של הריביירה האלבנית שכמו פרושה מתחתיו. ביום טוב רואים מפה את איטליה ולכן למעבר הייתה חשיבות אסטרטגית לאורך השנים.

למשל, בנובמבר 1912 במהלך מרד הימרה המעבר נחסם ע"י היוונים במטרה להגן על האזור מפני מתקפה עותומאנית עתידית מכיוון ולורה. מאמינים שגם יוליוס קיסר עבר פה בדרכו לכיבוש פומפיי – מה שהביא לכך שמעבר קיסר בפארק נקרא על שמו.

המסלול ממעבר קיסר לפארק עצמו נחשב לא רק לאחד ממסלולי ההליכה העתיקים באלבניה, אלא לאחד משני המסלולים היחידים במדינה שנותרו בתוואי המקורי שלהם. (השני אגב הוא מסלול הטרקים ויה אגנטיה – הדרך הרומית העתיקה שעברה בין רומא לאיסטנבול).

הכניסה לפארק הלאומי לוגארה
הכניסה לפארק הלאומי לוגארה

החי בפארק

הפארק הוקם ב-1966 כדי להגן על המערכות האקולוגיות ועל המגוון הביולוגי במקום, הן של הצמחים והן של בעלי החיים. האיחוד הבינלאומי לשימור הטבע ( The International Union for Conservation of Nature -IUCN ) הכריז על הפארק כמקום הנכלל תחת קטגוריה 2, כלומר כאזור "קרוב לאיום" – מה שאומר שהוא צפוי להגיע בקרוב למצב שבו יהיה איום על קיומו.

כמו כן, הפארק הוגדר כאזור בעל חשיבות לציפורים ולצמחים, זאת בשל העובדה שהוא תומך בשימור מספר משמעותי של מיני ציפורים וצמחים. בנוסף, בפארק יש מגוון רב של בעלי חיים וביניהם נשרים, עיטים זהובים, יחמורים אירופאים, איילי כרמל, חתולי בר אירופאיים, צפירי האלפים, סנאים אדומים, לוטרות, זאבים, שועלים ועוד.

הצמחייה שיש בפארק לוגורה

המיקום של הפארק בקו רוחב גאוגרפי יחסית דרומי הופך אותו לנקודת השקה מורפולוגית. המשמעות היא שיש במקום סוגים שונים של קרקע (אבן גיר מחד ודולומיט מאידך) – מה שיוצר גיוון רב מבחינת צומח וגורם לרמת אנדמיות גבוהה.

ניתן למצוא בפארק שני סוגים של יערות: מצד אחד יערות נשירים אילריים שמאופיינים בעצים נשירים ובעצי מחט כמו אורנים, אשוחים ועצי מילה ומצד שני – חורש ים תיכוני שמאופיינים בעצים כמו אלות ואלונים.

אוכל ושתייה

בפארק לוגארה אפשר לאכול את כמה מהתענוגות הקולינריים המענגים ביותר. למשל, Kulaç (הביסקוויט המקומי) חם שמוגש עם חמאה וגבינה מקומית טרייה. במקום ניתן להשיג גם יוגורט תוצרת בית (מומלץ להוסיף לו אגוזים) ודבש מקומי שנחשב למשובח ביותר באלבניה כולה!

שאלות ותשובות על פארק לוגארה

מתי כדאי להגיע לפארק הלאומי לוגארה?

לפארק אפשר להגיע במשך כל השנה וכמעט בכל מזג אויר, רק יש לקחת בחשבון שבקיץ הוא פופולרי במיוחד ולכן גם עמוס מעט.

איזה דברים מיוחדים יש בפארק?

בפארק יש שפע של דברים מיוחדים הודות למיקומו כקו פרשת המים בין חופי הים האדריאטי לחופי הים היוני. המשמעות היא שבמקום יש שפע של חיות בר וצמחייה מגוונת. בנוסף, בפארק מנשבות רוחות חזקות – מה שכופף את העצים המקומיים לצורות מעניינות במיוחד. המפורסם מכולם הוא Pisha e Flamurit – אורן בן מאה שנה שהתכופף לצורת דגל.

איזה אטרקציות יש בפארק?

הפארק נחשב כמקום אידיאלי לטיולים רגליים (טרקים) ולטיולי אופניים. עם זאת, הוא מתאים גם לפעילויות אתגריות יותר. למשל, האליפות העולמית במצנחי רחיפה נערכת פה. עם זאת, האטרקציה העיקרית הייתה ונשארה הנוף של הריביירה האלבנית שנשקף ממרומי מעבר לוגארה.

מה כדאי לאכול בפארק?

האוכל האלבני שמוגש במסעדות בפארק לוגארה נחשב למשובח ביותר באלבניה. מומלץ לטעום בפארק את ה-Kulaç (הביסקוויט המקומי) שמוגש חם עם חמאה וגבינה מקומית טרייה. המלצה נוספת היא ליוגורט תוצרת בית (מומלץ להוסיף לו אגוזים) ולדבש המקומי. את שניהם ניתן לרכוש בדוכנים שנמצאים לאורך הכביש שמוביל לפארק.

פורסם ב:

מתוייג ב:
| | | | | | | | | | | | | | |

Scroll to Top
דילוג לתוכן