דף הבית » מה לעשות? » טבע ובעלי חיים באלבניה

טבע ובעלי חיים באלבניה

מעטות המדינות בעולם שיחסית לגודלן יש בהם מגוון רב של חיי טבע. אלבניה היא אחת מהן. תנאי האקלים המשתנים, ההרכב הגיאולוגי והמיקום הגאוגרפי מאפשרים לצומח ולחי של אלבניה להיות ייחודיים מאוד באיזור הבלקן.

לאחר נפילת המשטר הקומוניסטי אלבניה נהייתה מודעת לעושר של החי והצומח בה. הממשלה האלבנית נקטה אמצעי זהירות על מנת להבטיח את השימור והשימוש במשאבי הטבע תוך שמירה על איזון בין טובת האנשים ובין לטובת הטבע.

למשל, דייג וציד לא מבוקר הוצאו מחוץ לחוק עקב יכולתם להוביל להכחדת מינים מסוימים. לכן, בביקורכם באלבניה יש להישמע ביתר שאת לחוק המקומי על שמירת הטבע.


תכנון טיולים באנר

הצומח באלבניה

באדמת אלבניה גדלים כ-3200 מיני צמחים שאינם מהווים רק את מרבית צמחיית הבלקן, אלא גם כוללים צמחים מאזורים רחוקים יותר. באלבניה יש גם כמעט 3000 צמחי מרפא (רובם באזור הכפר ט'ת) שעדיין משמשים לריפוי מחלות ולהקלה על כאבים.

airalo ad

הצמחים האופייניים ביותר באלבניה זהים לאזור הים התיכון. מדובר בעצי זית, כרמים ועצי פרי, כולל עצי תאנה, תפוז ולימון.

באלבניה יש פירות שונים לאורך כל עונות השנה: עצי הדובדבן פורחים בחודש מאי, אפרסמון מנקד את הכבישים ברחבי צפון אלבניה בנובמבר, והאגוזים נפוצים ברמות האלבניות שברחבי המדינה.

הצומח במרכז אלבניה מזכיר את צמחיית מרכז אירופה ההררית ומאופיין ביערות ירוקי עד. אלו משתנים בהתאם לגובה וככל שמטפסים במעלה ההר הצמחייה תהיה צפופה פחות.

המשמעות היא שבאלבניה אפשר ליהנות מכל העולמות לפעמים במקום אחד. למשל, בפארק הלאומי לוגארה יש צמחייה ים תיכונית כמו אלונים וברושים, אבל גם צמחייה אלפינית כמו יערות בתוליים של אורנים.

החי באלבניה

האקלים המתון, היערות השופעים, ההידרוגרפיה והטופוגרפיה של אלבניה וכן פני השטח ההרריים גורמים לשתי תופעות: מצד אחד לעושר רב של בעלי חיים ומצד שני למגוון מדהים.

עולם החי באלבניה (כמו עולם הצומח) דומה מאוד לאלו של מדינות הים התיכון ומרכז אירופה, כך שלא נדיר לפגוש במדינה מינים רבים של חיות בר: זאבים, שועלים, דובים, ארנבות, איילים, יעלים ועוד.

נוסף על ציפורי הבית יש במדינה עופות בר רבים, מה שהופך אותה לגן עדן לצפרים. המקום הטוב ביותר לצפות בהן הוא לגונת Karavasita בפארק הלאומי Divjaka. בנוסף, הים האדריאטי והיווני, האגמים והנהרות האלבניים הם ביתם של כ -110 משפחות מכל מיני הדגים בים התיכון. בורי, בר ופורל הם רק חלק מהדגים שנמצאים באלבניה. באזור אגם אוכריד ובנהר הדרין השחור נמצא דג ה-Koran, דג אנדמי לאזורים אלו וטעמו דומה לסלמון.

שאלות ותשובות

מה הסיבה שבאלבניה יש מגוון רב מבחינת הצומח ובעלי החיים?

באלבניה יש תנאי אקלים שמשתנים מאזור גאוגרפי אחד לשני, הרכב גאולוגי שונה בכל אזור (האלפים האלבנים בצפון אלבניה והריביירה האלבנית לאורך החוף) – מה שיוצר מגוון רב של צומח ושל חי.

כמה מינים של צמחים יש באלבניה?

באלבניה יש כ-3200 מינים של צמחים וכ-3000 צמחי מרפא (רובם באיזור ט'ת). הצמחים באלבניה משקפים את צמחיית הבלקן ואת אזור הים התיכון, אבל לא רק.

איזה בעלי חיים יש באלבניה?

באלבניה יש עושר וגיוון רב מבחינה זואולוגית הודות להיותה גשר גאוגרפי, אקלימי וטופוגרפי בין מדינות הים התיכון למדינות מרכז אירופה. המשמעות היא שבאלבניה ניתתן למצוא מינים רבים של חיות בר, ציפורים ודגים. אלבניה היא אפילו ביתו של דג ה-Koran, דג שאנדמי לנהר הדרין השחור ולאגם אוחריד.

איזה פירות יש באלבניה?

באלבניה יש פירות שאופייניים לאזור הים התיכון כמו זיתים, כרמי ענבים, תאנים, תפוזים ולימונים. הודות לגאוגרפיה של אלבניה הפירות בה פורחים לאורך כל עונות השנה: דובדבנים במאי, אפרסמון בנובמבר ואגוזים באביב.

Scroll to Top
דילוג לתוכן