דף הבית » כיכר סקנדרבג בטבורה של טירנה

כיכר סקנדרבג בטבורה של טירנה

כיכר סקנדרבג (Skanderbeg) נמצאת בטבורה של עיר הבירה האלבנית, מוקפת בכמה מהמבנים החשובים ביותר במדינה. הכיכר תוכננה בתחילה על ידי שלושה אדריכלים מאיטליה של מוסוליני: Florentano de Fausto, Gherardo Bosio ו-Armando Brasini. בשנת 1937 הכיכר קיבלה את שמו של הגיבור הלאומי האלבני סקנדרבג. לכיכר הגדולה יש צורה מעניינת של פירמידה ובמהלך הקיץ, המים זורמים בשיפוליה כדי לרענן את העוברים ושבים.

פסל סקנדרבג בכיכר סקנדרבג
פסל סקנדרבג בכיכר סקנדרבג

אל הכיכר מגיעים כמה וכמה רחובות מרכזיים בטירנה. רחוב Rruga e Durrësit ממנו מגיעים לעיר הבאים ממערב, Bulevardi Zogu I, ממנה מגיעים אל תחנת הרכבת וגם שדרות Dëshmorët e Kombit המובילות אל קזינו ריגנסי (הגדול בעיר) ואל שכונת בלוקו שהיתה לשעבר רובע המגורים של צמרת השלטון האלבנית והיום היא איזור בילויים שוקק עם חיי לילה תוססים.


תכנון טיולים באנר

מה מעניין בכיכר סקנדרבג?

מגדל השעון

מגדל השעון טירנה
מגדל השעון טירנה

סמלה של הבירה נפתח סוף סוף לתיירים בשנת 1996. בניין מגדל השעון נבנה בשנת 1822 ובו שכן פעמון שהובא לכאן מוונציה וצלצל כל שעה. פרט ונציאני נוסף הוא הגג של השעון, הדומה מאוד לזה של מגדל הפעמונים סן מרקו בוונציה. בתוך המגדל יש 90 מדרגות בגרם מדרגות לולייני ארוך שמתמשך לגובה של 35 מטר.

airalo ad

מסגד אטהם ביי

מסגד אטהם ביי בטירנה - Et'hem Bey
מסגד אטהם ביי בטירנה – Et'hem Bey

ממש ליד מגדל השעון, עומד מסגד "אט'אם ביי", עוד אנדרטה אייקונית של העיר. זהו המסגד היחיד ששרדו משמונת המסגדים שהיו בטירנה במאות ה-18 וה-19. המסגד מייצג בנייה טיפוסית של הארכיטקטורה המזרחית ובו ציורי קיר יפים מאוד עם אובייקטים מהטבע שלא מאפיינים את התרבות האיסלאמית לרוב.

פסל סקנדרבג

הכיכר קרויה על שמו, פסל סקנדרבג הוא האובייקט הדומיננטי ביותר בכיכר. למרות שהוא אולי הנמוך ביותר, רק 11 מטרים, הוא כנראה המונומנט המשמעותי ביותר כאן. עבודת המופת הזו של הפסלים האלבנים המפורסמים, Odhise Paskali, Andrea Mano ו-Janaq Paço הוצבה במרכז טירנה בשנת 1968 לציון יום השנה החמש מאות למותו של הגיבור הלאומי של אלבניה.

בנק אוף אלבניה

בנק אוף אלבניה
בנק אוף אלבניה

המבנה החצי עגול של בנק אוף אלבניה תוכנן על ידי האדריכל האיטלקי המפורסם Vittorio Ballio Morpurgo בסגנון האדריכלי הרציונליסטי של שנות העשרים. לפיכך, עמודים גדולים וחזית אופיינית בסגנון הזה נמצאים בבניין הבנק. עבודות הבנייה החלו בפברואר 1937 והסתיימו ב-30 באוקטובר 1938. פסיפס ענק, שיוצר האמן האיטלקי ג'וליו רוסו, מעטר את אולם הפנים של הבנק. שחזור המבנה בשנת 2015 הוסיף כמה נגיעות עכשוויות לחלקו המערבי.

היכל התרבות

היכל התרבות של אלבניה בטירנה
היכל התרבות של אלבניה בטירנה

מול הבנק, עומד היכל התרבות. המבנה הסובייטי הזה החליף את הבזאר הישן של טירנה בשנת 1959 בשיא הקומוניזם באלבניה. למעשה, אבן הפינה להיכל התרבות הונחה על ידי נשיא ברית המועצות לשעבר ניקיטה חרושצ'וב. בתוך הבניין נמצאים התיאטרון הלאומי, האופרה והבלט והספרייה הלאומית.

מוזיאון ההיסטוריה הלאומי של אלבניה

המוזיאון האלבני הלאומי להיסטוריה
המוזיאון האלבני הלאומי להיסטוריה

כאחד מציוני הדרך המוכרים ביותר של טירנה, מבנה זה הוא אחד האובייקטים ההיסטוריים והארכיטקטוניים היקרים ביותר של אלבניה. הוא נחנך ב-28 באוקטובר 1981 והוא נחשב למוזיאון הגדול ביותר באלבניה. חזיתו הקדמית מעוטרתבפסיפס ענק שנועד להראות את השלבים ההתפתחותיים של העם האלבני במשך מאות שנים. ביצירתו השתתפו מיטב המומחים של ההיסטוריה האלבנית, בלשנים, ארכיאולוגים, אתנוגרפים, קרטוגרפים, אדריכלים ואמנים נוספים באלבניה.

פורסם ב:

מתוייג ב:
| | | | | | | | | |

Scroll to Top
דילוג לתוכן