דף הבית » מעין העין הכחולה ליד סרנדה בדרום אלבניה – Syri i Kaltër

מעין העין הכחולה ליד סרנדה בדרום אלבניה – Syri i Kaltër

Syri i Kalter מעין העין הכחולה ליד קסאמיל
Syri i Kalter מעין העין הכחולה ליד קסאמיל

העין הכחולה משקפת את הצבע הכחול הבהיר העז שנשקף ברבים מגופי המים באלבניה. הצורה בה המים משתקפים נדמית לצופה מהצד כמו עין עם אישון כהה והמים הכחולים מסביב נראים כמו קשתית. עומקה של העין הכחולה הוא 45 מטרים אבל יש כאלה שאומרים שהוא עמוק אף יותר. בימי הקומוניזם של אלבניה המעין הזה היה אחד המקומות שהאליטה הקומוניסטית בלבד נכנסה אליהם. הקהל האלבני הרחב הודר מהמקום.

העין הכחולה היא אחד המקומות הקסומים והיפים ביותר בדרום אלבניה ואפשר להגיע אליה בטיול יום קליל מסרנדה. העין הכחולה נמצאת ממש בדרך לאתר המורשת העולמית של אונסק"ו ג'ירוקסטרה, העיר האחות של בראט.

די קל להספיק את העין הכחולה (Syri i Kaltër בשפה האלבנית) ואת ג'ירוקסטרה בטיול יום אחד אם אתם נמצאים בסרנדה. אם יש לכם יותר זמן, תוכלו לבקר בהם בנפרד. אם אתם נוסעים מסרנדה לכיוון ג'ירוקסטרה הפניה למעין תהיה בצד שמאל שלכם, בערך שמונה קילומטרים מסרנדה.


תכנון טיולים באנר

אגב, אל תיפלו לסיורים המודרכים שאומרים לכם שקשה מדי לראות את העין הכחולה באלבניה לבד. עם קצת עזרה ותכנון אתם בהחלט יכולים לעשות את זה – וזה שווה כל רגע. בואו נתחיל מהמפה שהכנו לכם בה מסומנת הדרך מסרנדה לעין הכחולה וקחו אוויר. אם אתם עכשיו באלבניה אתם באמת יכולים להיות רגועים. הטיול עם תחבורה מקומית באלבניה אינה קשה כמו שכולם חושבים. ראשית, האלבנים הם ככל הנראה האנשים הידידים ביותר שיש בעולם. בדרך ל"עין הכחולה" ולכל מיני מקומות נידחים אחרים תעצרו ותשאלו – אתם בטוח תקבלו עזרה והכוונה מלווים בחיוך ובמילה טובה.

airalo ad

עם זאת, כדי לקבל מושג למה לצפות לפני שתנסו להגיע לעין הכחולה, להקל על התכנון ולסייע לכם, ריכזנו כאן את המידע שהכי חשוב לדעת על העין הכחולה.

אז מה היא העין הכחולה (Syri I Kalter)?

אף אחד לא באמת יודע כמה עמוק מעיין המים המתוקים הזה מכיוון שאיש עדיין לא הצליח לצלול לתחתית. עומקו הוא כאמור לפחות 45 מטר אבל כנראה שיותר. העין הכחולה נובעת ללא הפסקה מים קרים ומקפיאים והאמיצים ביותר שבינינו יכולים להיכנס למים רק שימו לב. אין כאן שירותי הצלה בכלל, הזרם הוא חזק וסוחף אל הנחל ממנו ממשיכים המים לזרום אבל הדבר הכי קשוח כאן הוא הקור המקפיא של המים!

מעין העין הכחולה ליד סרנדה בדרום אלבניה - Syri i Kaltër
מעין העין הכחולה ליד סרנדה בדרום אלבניה – Syri i Kaltër

אם אתם אוהבים את המים הכחולים הקריסטליים של העין, אתם חייבים להגיע אל חופי הריביירה האלבנית, רק כשעה צפונית מסרנדה. המים הרבה יותר חמים באזורים האלה. נמשיך.

איך מגיעים לעין הכחולה?

ראשית, מצאו את הפורגון לג'ירוקסטרה שבדרך כלל יוצא כל שעה מ"תחנת האוטובוס" ביציאה מהעיר בהצטלבות הרחובות Rruga Flamurit ו-Rruga Skenderbeu ליד הבית כנסת. המארחים שלכם, או כמעט כל אלבני, אמורים להיות מסוגלים לכוון אתכם לאוטובוס לג'ירוקסטרה.

האוטובוס לג'ירוקסטרה/העין הכחולה אמור לעלות 300 לק. אמרו לנהג שאתם רוצים לרדת ב-Syri I Kalter או בעין הכחולה – הוא ידע. זו תחנה שהרבה יורדים בה.

אל תעזו לקחת מונית, הנהגים מציעים מחירים מופרזים של 30 ואפילו 50 יורו. הכניסה למקום עולה כ-50 לק וניתן במקום לרכוש שתייה קלה או קפה ויש גם מסעדה ושירותים.

לוקח בערך 30 דקות להגיע לכאן. יהיה עליכם ללכת כשני קילומטרים לעין הכחולה מהמקום בו יורידו אתכם. אל תדאגו, השלטים מסומנים היטב, וקשה ללכת לאיבוד.

הסבר באלבנית על העין הכחולה
הסבר באלבנית על העין הכחולה
שלט הכוונה לעין הכחולה
שלט הכוונה לעין הכחולה

איך חוזרים לסרנדה מהעין הכחולה?

כדי לחזור לסרנדה מהעין הכחולה, פשוט המתינו מחוץ לכניסה בצד הנגדי של הכביש והמתינו לאוטובוס עם שלט בכניסה או החלון בו כתוב Sarandë או Saranda אם כי ככל הנראה, כאשר האוטובוס יראה אתכם בצד הדרך ליד השלט הכחול, הוא יעצור בלי קשר לאם תצטרכו אותו. בדרך כלל אוטובוסים מגיעים לכאן פעם בשעה, כך שאם יש לכם מזל, לא תחכו זמן רב אבל אם פספסתם בדיוק את האוטובוס יתכן שתצטרכו לחכות כשעה. אין כאן מקום מוצל להמתין בו.

אפשרות נוספת היא לתפוס טרמפ חזרה מהעין הכחולה לסרנדה. טרמפים באלבניה הם דבר שבשגרה, קל ובטוח יחסית.

חשוב לדעת!

כל זה נכון ומדוייק בזמן פרסום המאמר הזה. עם זאת, דברים משתנים לעתים קרובות וללא אזהרה באלבניה.

בדקו תמיד את המסלולים במלון בו אתם שוהים או בקשו עזרה ממקומיים. לא קשה להסתובב באלבניה מכיוון שהאנשים כל כך ידידותיים ועוזרים אבל אל תבנו על כך שתוכלו לשלוף את הסלולרי ולהסתכל על המסלול אונליין מכיוון והקליטה הסלולרית באלבניה איך לומר במילים עדינות, לא משהו יציב. עדיף להצטייד מראש במפה פיזית של אלבניה.

נ.ב. לא צריך לקנות כרטיסים לאוטובוס מראש – קונים אותם באוטובוס.

https://www.youtube.com/watch?v=NwVe803_a78

פורסם ב:

מתוייג ב:
| | | | | | | |

Scroll to Top
דילוג לתוכן