דף הבית » המוזיקה האיזו פוליפונית המסורתית האלבנית – מוזיקה עתיקה לנשמה

המוזיקה האיזו פוליפונית המסורתית האלבנית – מוזיקה עתיקה לנשמה

להקה מבצעת שיר עם מוזיקה איזו פוליפונית
להקה מבצעת שיר עם מוזיקה איזו פוליפונית

פוליפוניה במוזיקה היא למעשה מרקם מוזיקלי שבו כמה קולות עצמאיים נעים במקביל זה לזה בלי היררכיה ברורה. מדובר למעשה במופע עממי מסורתי בין מאות שנים שמשלב שירה, דקלום, קינה וחגיגה, כך שנוצרת סינתזה ייחודית והדרגתית שהופכת לצורת של תקשורת- מה שגורם לה להיות הרבה יותר מסך חלקיה.

המוזיקה האלבנית האיזו-פוליפונית היא חלק מסורתי מהמוזיקה העממית האלבנית וככזו היא נכללת ברשימת המורשת התרבותית הבלתי מוחשית של אונסק"ו.

באלבניה, בכל ארבעת האזורים Myzeqe, ToskëriaÇamëria, ו-Labëria נמצאת השירה הפוליפונית כחלק מהתרבות המקומית. באלבניה היא נמצאת בצפון המדינה, באיזור פשקופי, באיזור Kaçanik שבקוסובו, באיזורים PologTetovoKičevo ו-Gostivar שבמקדוניה ב-Malësia שבצפון אלבניה ובדרום מונטנגרו.


תכנון טיולים באנר

באיזור Labëria יש מאפיינים מיוחדים לשירה הזו. לשירים לרוב יש שניים, שלושה או ארבעה חלקים. שירים בני שני חלקים מושרים רק על ידי נשים. שירים בני 3 חלקים מושרים על ידי גברים ונשים ושירים בני 4 חלקים הם ההתמחות של איזור Labëria. מחקרים הראו כי שירים בני 4 חלקים הגיעו אחרי אלה בני ה-3 חלקים וכי זו היא הצורה המורכבת ביותר של שירה פוליפונית.

airalo ad

פסטיבל הפולקלור הלאומי של ג'ירוקאסטרה, נערך מדי חמש שנים בחודש אוקטובר מאז 1968, והוא כולל בעיקר שירים איזו פוליפוניים רבים. אינספור אתנולוגים מקומיים ובינלאומיים ואנתרופולוגים חקרו את מקורותיה של האיזו-פוליפוניה האלבנית, אבל דבר אחד בטוח – המוזיקה האלבנית האיזו-פוליפונית הותירה את רשמיה על רבים וטובים, למשל המשורר הבריטי לורד ביירון מחד והסופר האלבני איסמעיל קדרה.

שאלות ותשובות

מהי מוזיקה איזו-פוליפונית?

מוזיקה איזו-פוליפונית היא מוזיקה שכוללת קולות עצמאיים ששרים ללא היררכיה. התוצאה שמתקבלת היא שילוב של דקלום, שירה וקינה – מה שיוצר סינתזה הדרגתית מיוחדת במינה שנחשבת לצורת תקשורת. הרחבנו על כך עוד במאמר.

האם יש מאפייניים מיוחדים לשירה האיזו-פוליפונית באלבניה?

בהחלט. למשל, באזור Laberia נפוצים שירים איזו-פוליפונים בני 4 חלקים, שירים שנחשבים למורכבים ביותר בסגנון שירה זה.

איפה ניתן לשמוע שירה איזו-פוליפונית באלבניה?

שירה איזו-פוליפונית ניתן לשמוע בכל רחבי אלבניה ובאזור הבלקן, אבל המקום הטוב ביותר לשמוע אותה היא במסגרת פסטיבל הפולקלור הלאומי שנערך בעיר ג'ירוקסטרה. פסטיבל זה נערך רק פעם ב-5 שנים, כך שכדאי לשים לכך לב כשמזמינים טיסה לאלבניה.

מה הייחודיות של השירה האיזו-פוליפונית באלבניה?

באלבניה השירה האיזו-פוליפונית נחשבת לחלק מהמוזיקה העממית המסורתית. אפילו אונסק"ו הכיר בחשיבות שלה והכליל אותה ברשימת הנכסים התרבותיים העולמיים הבלתי-מוחשיים.

פורסם ב:

מתוייג ב:
| | | | |

Scroll to Top
דילוג לתוכן