דף הבית » הפארק הארכיאולוגי והעיר העתיקה ביליס | Byllis

הפארק הארכיאולוגי והעיר העתיקה ביליס | Byllis

ליד הערים Fier ו-Ballsh ניצב הפארק הארכיאולוגי Byllis על שם העיר האילירית הגדולה ביותר בדרום אלבניה ובתוכה שרידי מספר מבנים מלכותיים שהוקמו בעיר במאות הרביעית והחמישית. במקום שרידים של התיאטרון העירוני, איצטדיון, מאגרי מים, אולם ספורט, טיילות, שרידי בתים נושנים וחורבות מבנים נוצרים קדומים יקרי ערך.

שרידי הקתדרלה מהמאה הרביעית לספירה בעיר העתיקה ביליס Byllis
שרידי הקתדרלה מהמאה הרביעית לספירה בעיר העתיקה ביליס Byllis

העיר העתיקה ביליס חולקה לשלושה אזורים נפרדים ונבנתה על פי התוכנית האדריכלית של מתכנן הערים היווני הנודע היפודמוס איש מילטוס, הידוע גם כאבי התכנון העירוני האירופי. תכנון היפודמי עד היום מתייחס לחלוקת שטח העיר ע"י רשת רחובות מקבילים החוצים זה את זה בזוויות ישרות.

התיאטרון של Byllis

בין המראות הנפלאים האחרים שנותרו מתור הזהב של ביליס הם חורבותיו היפות של התיאטרון המונה 7500 מקומות ישיבה. הביקור בו יחבר אתכם מיד אל ההיסטוריה והארכיטקטורה של העיר העתיקה. גם היום, עדיין ניתן לראות חלקים מארבעים שורות המושבים, הקירות התומכים ובימת התזמורת.


תכנון טיולים באנר

איצטדיון ביליס

באיצטדיון ביליס יש 19 שורות מדורגות של מושבים עשויים אבן עתיקה. הצורה המושלמת בה הוא נשמר עד היום מסבירה מדוע האיצטדיון הזה מדורג במקום השני אחרי האיצטדיון שב-Amantia, פארק ארכיאולוגי יפהפה שנמצא ליד ולורה. נוסף על המתקנים הציבוריים ההכרחיים, היו בעיר סדנאות קדרות, בניה, פיסול, מטלורגיה ומטבעה שם נטבעו המטבעות של העיר.

airalo ad

סיור בביליס

במהלך המאה החמישית לספירה נבנו מספר כנסיות שהריסותיהן מהוות כיום את השרידים הפלאו-נוצרים החשובים ביותר באלבניה. עד כה נתגלו חמישה מהם, הן בתוך חומות העיר והן מחוצה לה. הפארק הארכיאולוגי בייליס ממוקם על הגבעות של Mallakastër, משם יש תצפיות נהדרות על נהר Vjosa ועל הנוף הירוק מסביב והחוויה כולה בשילוב עם הנוף המרהיב מאפשרים ספיגה אמיתית של ההיסטוריה העתיקה של אלבניה. לא סתם באחד המכתמים שהתגלו באזור נכתב: "הו זר, אל תנסה לחפש יופי נהדר מחוץ לביליס"…

פורסם ב:

מתוייג ב:
| | | | |

Scroll to Top
דילוג לתוכן