דף הבית » אז מה תשתו? כל מה שרציתם לדעת על הקפה באלבניה

אז מה תשתו? כל מה שרציתם לדעת על הקפה באלבניה

באלבניה קפה הוא הרבה יותר מהמשקה המעורר של הבוקר. המדינה נחשבת לזו שיש בה את מספר בתי הקפה הגדול בעולם יחסית לנפש (בית קפה לכל 150 אנשים) ויותר מזה – הקפה האלבני נחשב לטוב ביותר באירופה.

באלבניה הקפה הוא הזמנה לשיתוף פעולה, הצעד הראשון בחיזור ושובר הקרח האולטימטיבי בפגישה עסקית. תרבות הקפה האלבנית משקפת את קצב החיים האיטי במדינה ואת החשיבות של מערכות יחסים. המשמעות היא שאם אתם מתכננים טיול באלבניה אתם חייבים לעצמכם דבר אחד – להכיר את המשמעויות הנסתרות שמסתתרות מאחורי כוס הקפה. כן. גם אם אתם ממש לא אנשים של קפה…

נתחיל בעובדה שהפסקות קפה הן חלק בלתי נפרד וכמעט קדוש בשגרת היום האלבנית. בהתחלה זה נראה כמו אלמנט תרבותי אקסצנטרי, אבל עם הזמן תבינו שזה הרבה יותר ממוזרות אנתרופולוגית ויעידו על כך בתי הקפה, החנויות לממכר אביזרים לקפה והעובדה שבכל מקום יזמינו אתכם ללגום קפה.


תכנון טיולים באנר

המשמעות של בתי קפה באלבניה

באלבניה ללכת לשתות קפה בבתי קפה היא הדרך הנפוצה ביותר לבלות עם חברים. בית קפה אלבני קלאסי הוא כזה שבו ניתן לשתות סוגים שונים של קפה, בעיקר אספרסו, מקיאטו וקפה תורכי לצד משקאות קלים, מיצים ואפילו משקאות אלכוהוליים כמו בירה ויין.

airalo ad

בתי הקפה באלבניה מגיעים בכל גדלים והצורות ושחשובים על זה לעומק זה גם הגיוני. חלק מהם מיועדים לגברים בלבד וחלקם למשפחות ולשני המינים. איך יודעים לאיזה בית קפה הגעתם? התבוננות, ניסוי, טעייה והמלצות של המקומיים. לפניכם רשימה חלקית של סימנים שיעזרו לכם לדעת לאן הגעתם:

  • אם מחוץ לבית הקפה יש מגרש משחקים לילדים או שבמקום יש משחקיה – כנראה מדובר במקום שמיועד למשפחות ויקבל בברכה אורחים בני שני המינים.
  • אם המקום כולל שולחנות לשחמט ולדומינו – מדובר בבית קפה שמיועד לגברים אלבנים מבוגרים.
  • אם מהמקום נשמעת מוזיקת פופ רועשת – כנראה מדובר בבית קפה שבו מבלים צעירים משני המינים.
  • אם המקום כולל מסכי טלוויזיה שמשדרים משחקי ספורט – בית הקפה מיועד לגברים בלבד ונוכחות של נשים אינה מתקבלת בברכה.

נימוסים והליכות

נתחיל בזה שאם מזמינים אתכם לקפה אתם לא אמורים לשלם. לכן, כדי לא לגרום למארחים שלכם לעלויות גבוהות מומלץ להזמין את הקפה הזול ביותר בתפריט. מצד שני אם מזמינים עבורכם יותר מסיבוב אחד של קפה מצופה שתשלמו עליהם, אבל שימו לב – זה נחשב לא נימוסי לשלם ללא קבלת רשות המארחים אז פשוט תודיעו להם.

כוס קפה באלבניה
כוס קפה באלבניה

בנוסף, לא מנומס לעזוב את שתיית הקפה באמצע גם אם יש לכם דברים אחרים לעשות, כך שקחו בחשבון ששתיית הקפה תיקח בין 15 דקות לשעתיים. בחישוב קר זה אולי בזבוז של זמן, אבל למעשה זו הדרך האולטימטיבית להכיר את אלבניה האותנטית. ואגב, באלבניה כולם אמורים לסיים את שתיית הקפה ביחד. מה שאומר שאם הזמנתם אספרסו קצר אתם תצטרכו ללגום אותו ממש לאט או להזמין עוד.

תקשורת בין אישית על כוס קפה

באלבניה חלק ניכר מהתקשורת הבין אישית תלויה באיכות הקשרים שאתם יוצרים עם המקומיים, כך שלקפה יש חלק נכבד במשוואה. במקום לבנות מערכת יחסים ידידותית באמצעות עבודה משותפת, באלבניה המצב הפוך. קודם כל שותים קפה ביחד ואחר כך עושים עסקים. באלבניה הקפה הוא חלק מהחיים ואולי אפילו החיים עצמם מתרחשים תוך כדי שתיית קפה.

קפה לא רק משמש כדי להכיר אנשים חדשים אלא גם דרך לשמור על מערכות יחסים קיימות. בתי הקפה הם מרחב לא רשמי לעלות זיכרונות, לדון בבעיות בעבודה, לחלוק את הסיפורים האחרונים שהופיעו בחדשות ובעיקר להתעדכן ברכילות השכונתית הטרייה, כך שאם אתם רוצים להכיר את אלבניה לעומק אתם צפויים ללגום הרבה כוסות קפה.

להאט ולהריח את פולי הקפה

באלבניה יש משפט שאומר “Avash-avash, sa të bëhet shelegu dash". המשמעות בעברית היא משהו כמו " לאט לאט הכבש הופך להיות אייל" ובמילים אחרות – התקדמות לוקחת זמן וצריך הרבה סבלנות.

הם משתמשים במשפט הזה בכל הזדמנות, למשל כדי להרגיע ילדים שמשתוללים, להזהיר אנשים שמתקדמים מהר מדי וגם תיירים שרוצים להספיק הרבה במעט זמן. מהיכרותנו עם אלבניה המשפט הזה מסכם את דרך החיים המקומית, אבל האלבנים רואים בזה הרבה יותר מכך. מבחינתם זו הדרך החשובה ביותר כדי להבטיח אושר והגשמה עצמית ויש לזה הוכחות בשטח.

למשל, באלבניה בתקופת הקיץ כל החנויות נסגרות ב-14:00 ונפתחות ב-18:00. הם קוראים לזה Pushim – הסיאסטה המקומית שמאפשרת לאנשים להימלט מהחום. כשכולם חוזרים הם עוצרים לשוחח עם חברים ומכרים בדרך – מה שבאלבנית נקרא xhiro. דוגמה נוספת לסגנון החיים האלבני היא הפסקות הקפה הארוכות שהן לוקחים לעצמם באמצע היום. למעשה, באלבניה כל שעה טובה לקפה ותרבות הקפה משקפת את אורח החיים האיטי של המדינה.

שקיעה באלבניה
שקיעה באלבניה

קפה וסימפטיה

הדרך הטובה ביותר לצפות בדינמיקה של הקהילות השונות באלבניה היא באמצעות ביקור בבתי הקפה. אנשים מכל תחומי החיים מבלים בשתיית קפה וזה הבילוי האלבני האולטימטיבי. כשלוקחים בחשבון את העובדה שמחיר הקפה זול ושווה לכל נפש וכיס – מקבלים בידור מקומי במחיר שפוי במיוחד.

אמנם יש בתי קפה שמשרתים שכבות מסוימות של האוכלוסייה האלבנית, אבל לרוב זה המרחב היחידי שבו נשים יכולות להיראות בציבור, כך שזוהי הדרך המושלמת להכיר את כל הרבדים שמרכיבים את החברה האלבנית.

מכיוון ששתיית קפה באלבניה היא פעולה חברתית נדיר לראות מישהו יושב לבדו בבית קפה. בניגוד למקומות אחרים בעולם, בתי הקפה באלבניה אינם מקום ללימוד, לקריאה או לכתיבה וגם לא כדאי לנסות. המוזיקה מחרישת האוזניים שמנוגנת במקומות אלו תהפוך את המשימה לבלתי אפשרית.

אנחנו בטוחים שאחרי ביקור באלבניה וכמה כוסות קפה גם לכם זה יקרה – אתם תתמכרו לקצב החיים האטי ולא תסתכלו יותר באותו האופן על קפה. אז למה שלא תזמינו טיסה ותיווכחו בכך בעצמכם? הקפה הולך להיות נהדר…

פורסם ב:

מתוייג ב:
| |

Scroll to Top
דילוג לתוכן